28/02/2020
Κέρβεροι 17 22 9 18 - 66 -
Brothers United 18 18 6 21 - 63 -

Κέρβεροι στην κορυφή!

Την Τετάρτη το βράδυ 26 Φεβρουαρίου στο κλειστό γήπεδο του ΟΑΚΑ, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος, οι Κέρβεροι επικράτησαν με 66 – 63 των Brothers United και έπιασαν κορυφή στον δεύτερο όμιλο της D1.

Εκρηκτικό το ξεκίνημα των Κέρβερων στο ξεκίνημα του αγώνα. Με πρωταγωνιστή τον Αηδονίδη με 8 πόντους και 4 του Σ.Στραταριδάκη προηγήθηκαν 12 – 3. Στην συνέχεια οι Brothers έφεραν το ματς στα μέτρα τους και προσπέρασαν με 6 πόντους του Διαμαντή, 4 του Πίττου, τρίποντο του Καράμπελα και καλάθι του Αρχοντουλάκη, για να μειώσουν Μ.και Σ. Στραταριδάκης 17-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν σαν μονομαχία Σ.Στραταριδάκη vs Αβούρη! Ο πρώτος πέτυχε 18 από τους 22 πόντους των Κέρβερων και ο δεύτερος 12 από τους 18 των Brothers. Για τους γηπεδούχους άλλα δύο καλάθια πρόσθεσε ο Συλιγνάκης, ενώ για τους φιλοξενούμενους Κουφαλιώτης, Διαμαντής και Καλαματιανός απαντούσαν με το 39 – 36 να διαμορφώνεται σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τους Brothers να τρέχουν σερί 0 – 6 με τρίποντο του Αβούρη και βολές από Αρχοντουλάκη,Καράμπελα να γράφουν το 39-42 αλλά η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους Κέρβερους. Με 4 πόντους του Αηδονίδη και βολές από Σ.Στραταριδάκη, Συμσερίδη και Ντάγκα προσπέρασαν 48 – 42.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο κυλούσε με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν γυρίσουν το ματς με 5 πόντους του Αβούρη και 4 του Πίττου, όμως οι Κέρβεροι με τον Σ.Στραταριδάκη να ανεβάζει και πάλι στροφές πετυχαίνοντας 9 συνεχόμενους πόντους παρέμεναν μπροστά με 57 – 51. Στο ίδιο έργο θεατές παραμείναμε και στη συνέχεια του αγώνα. Το ματς ήταν δυνατό αλλά πάντα μέσα σε αθλητικά πλαίσια. Οι Κέρβεροι δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα βρίσκοντας λύσεις με καλάθι του Αηδονίδη και συνεχόμενες βολές από Ντάγκα και Σ.Στραταριδάκη(5). Στο αντίπαλο στρατόπεδο οι Brothers σκόραραν με Πίττο(4), Αβούρη, Διαμαντή και Καλαματιανό, εφτασαν και στο -1, αλλά το τελικό 66-63 έδωσε την νίκη και την πρωτιά στους Κέρβερους.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Σάκης Στραταριδάκης που επέστρεψε στις εντυπωσιακές εμφανίσεις με 43 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βασίλης Διαμαντής με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι Κέρβεροι είχαν 15 – 32 δίποντα, 6 – 31 τρίποντα, 18 – 26 βολές, κατέβασαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Brothers είχαν 17 – 34 δίποντα, 6– 31 τρίποντα, 11 – 24 βολές, κατέβασαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 14 λάθη.

Κέρβεροι(Συλιγνάκης):Συλιγνάκης 4, Κουμπής, Αηδονίδης 12, Κοκολάκης, Ντάγκας 4 (3ας.), Σ.Στραταριδάκης 43 (14ρ.), Μ.Στραταριδάκης 2, Χριστοδουλάκης, Συμσερίδης 1 (7ρ.).

Brothers United (Καράμπελας):Κουφαλιώτης 2, Αβούρης 23 (5κλ.), Πίττος 12, Καλαματιανός 5, Ελέζογλου, Καράμπελας 5, Διαμαντής 11 (11ρ,7ας.), Αρχοντουλάκης 5 (10ρ.).

Τι μας άρεσε: Η διακύμανση του σκορ και το ενδιαφέρον για το ποιος θα βγει νικητής μέχρι το τέλος.