Ανυπόταχτοι Γαλάτες 19 17 16 18 - 70 -
Hurricanes 14 10 24 9 - 57 -

Κυρίαρχοι Γαλάτες!

Τρεις έκαναν τις νίκες τους στην Evolution League οι Ανυπόταχτοι Γαλάτες, αφού επικράτησαν των Hurricanes σε παιχνίδι που έγινε στο Μαζαράκη.

Με ρεσιτάλ ευστοχίας του Μαντά πίσω από την γραμμή των 6.75 και δίποντα του Λαδά, οι Γαλάτες ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 19-14. Οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τον αντίπαλο να ξεφύγει και έμειναν κοντά στο σκορ χάρη στους Ιωαννίδη και Σακελλαρίου.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν όμορφο μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πολυφωνία στην επίθεση μάλιστα, "έχτισαν" διψήφια διαφορά (36-24). Οι Hurricanes "κόλλησαν" στην επίθεση και πήραν σκορ κυρίως από ατομικές ενέργειες. Έτσι, το έργο τους έγινε ιδιαίτερα δύσκολο εν όψει συνέχειας.

Στο μεγαλύτερο μέρος η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με τους Λαδά και Μαντά να τραβούν το... κουπί στην επίθεση και τους Γαλάτες να διατηρούν την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Η ομάδα του Βασιλειάδη όμως, έβγαλε αντίδραση και με πρωταγωνιστές τους Γκυρτή, Σακελλαρίου και Ιωαννίδη μείωσε σε 52-48 στο τέλος του δεκαλέπτου και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Η... αντεπίθεση των Hurricanes δεν είχε συνέχεια, αφού οξ Γαλάτες "έσφιξαν" την άμυνά τους στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκαναν καλύτερες επιλογές στην επίθεση και με καλάθια των Λαδά, Γαλάνη, Καρατσαρέα και Μαντά έφτασαν στην τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στον... πάτο της βαθμολογίας, χωρίς νίκη, πραγματοποιώντας το χειρότερο ξεκίνημα των τελευταίων χρόνων.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Λαδάς με 20 πόντους (6/11 δίποντα, 0/1 τρίποντα, 8/11 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 17/49 δίποντα, 8/21 τρίποντα και 12/20 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/42 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 13/19 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 13 ασίστ.

Ανυπόταχτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 20 (6), Λαδάς 20, Δημογέροντας 7 (2), Καλλούλη 2, Diaz 2, Ανδρικόπουλος 5, Γαλάνης, Καρατσαρέας 4

Hurricanes (Βασιλειάδης): Μακρής 2, Περσίτσας 7 (1), Σακελλαρίου 6, Ιωαννίδης 18 (2), Ρούπας 4, Βασιλειάδης 3 (1), Βλάχος 6, Γκυρτής 9, Λατίφης 2, Ρούσσος