17/01/2024
Campeon Εθνικός Star 9 - 8 7 - 55 -
Boom Shakalaka 7 12 9 9 - 56 -

Κρύο αίμα ο Μπούρμπουλας!

Σε ένα αμφίρροπο ματς για την 12η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development 2, η Boom Shakalaka επιβραβεύτηκε για την πολύ καλή άμυνα της, και με την εύστοχη βολή του Μπούρμπουλα, επικράτησε με 55-56 του Campeon Εθνικού Star, κάνοντας έτσι το 2/2 στο ξεκίνημα του 2024!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βαλμά να είναι άχαστος από μέση απόσταση και τον Μαρκουλή να συνδέεται από μακριά για τον Εθνικό και τη Boom αντίστοιχα. Η ομάδα του coach Μπουρνουσούζη ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική και δίκαια πήρε κεφάλι στο σκορ, 16-21.

Στην δεύτερη περίοδο ο Μπούρμπουλας με τρεις πόντους ηγήθηκε της επιθετικής προσπάθειας της Βoom, όπως και ο Λάγιος αυτής του Εθνικού Star, ευστοχώντας σε δύο τρίποντα. Ο Τόλιας σκόραρε από κοντά για τους γηπεδούχους, αλλά ο Γιάννης με ένα εύστοχο lay up, λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους, έδωσε προβάδισμα στην Βoom 26-28.

Με ένα 4-0 σερί ξεκίνησε το δεύτερο μέρος ο Εθνικός Star, ο οποίος στη συνέχεια είδε την Βοοm να παίρνει προβάδισμα εφτά πόντων στο ματς, μετά από τους έξι πόντους του Μαρκουλή και τους τρεις του Μπούρμπουλα, 34-41. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη πλεονεκτική τους θέση, παρά το καλάθι και φάουλ του Τόλια και τους δύο πόντους του Φλάσκου, τελειώνοντας και την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ, 38-43.

Στην τελευταία περίοδο, ο Μπούρμπουλας με την ποιότητά του συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, για να του απαντήσουν ο Φλάσκος με δύο και ο Σιαπάνης με τέσσερις. Ο Αγγελάκης με μια στις δύο βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Βoom, το ματς ήρθε στα ίσια με ένα τεράστιο τρίποντο του Λάγιου, όμως η μια εύστοχη βολή του Μπούρμπουλα ήταν αρκετή για να δώσει στη Boom το ένατο ροζ φύλλο στη σεζόν.

Betsson MVP για την Boom αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Μαρκουλής με 20 πόντους, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ από τον Εθνικό Star ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Τόλιας με 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/35 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 6/17 βολές, 31 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/39 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 4/8 βολές, 32 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα και 11 λάθη.

Campeon Ethnikos Star (Σιαπάνης): Λάγιος 11, Λάππας, Σαντεκ 6, Σέργης 5, Σιαπάνης 10, Τόλιας 8, Φλάσκος 7, Βαλμάς 8.

Boom Shakalaka (Μπουρνουσούζης): Αγγελάκης 1, Αλεφαντινός 6, Μαρκουλής 20, Μπούρμπουλας 23, Σαραντόπουλος 2, Λάσκος 4.

Τι μας άρεσε: Η υποδειγματική αμυντική λειτουργία της Boom!