03/12/2023
Κούροι Κέας 13 12 13 16 - 54 -
Puronto Raptors 11 14 15 20 - 60 -

Κινδύνεψαν, αλλά έβγαλαν ψυχή οι Puronto !

Οι Κούροι έκλεψαν τις εντυπώσεις και φαίνεται πως η πρώτη τους νίκη στα παρκέ της διοργάνωσης δεν θα αργήσει να έρθει.

Βρίσκοντας ρυθμό από νωρίς με καλάθια των Στ. Παούρη (6π.), Κούκου (3π.), Παναγιωταράκου (3π.) και Σπηλιόπουλου (2π.), οι Τζιώτες μπήκαν σε θέση οδηγού στο ξεκίνημα. Σε απόσταση αναπνοής παρέμειναν οι φιλοξενούμενοι, απαντώντας με Σιαπκά (8π.) και Κατή (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 13-11.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι Puronto ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματικοί, επικρατώντας στο επιμέρους σκορ με 12-14. Σιαπκάς (7π.), Κατής (4π.) και Κουλούρης (3π.) τράβηξαν το κουπί για τους φιλοξενούμενους που συνέχισαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Σπηλιόπουλου (6π.). Σκορ ημιχρόνου, 25-25.

Μετά την ανάπαυλα οι Κούροι παρέμειναν άκρως ανταγωνιστικοί και με πρωταγωνιστές τους Γκόλια (6π.), Σπηλιόπουλο (4π.), Μπεθάνη (3π.) και Κούκο (2π.) δεν επέτρεψαν στους Puronto να ξεφύγουν. Το δίδυμο Μπότσας (6π.) και Κουλούρης (6π.) έκανε τη διαφορά σε αυτό το διάστημα για τους Puronto Raptors που ξεκίνησαν το τέταρτο δεκάλεπτο με +2. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 38-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η μάχη συνεχίστηκε με τους Κούρους να αρνούνται να παραδοθούν, χάρη στις λύσεις που προσέφεραν οι Σπηλιόπουλος (6π.), Παναγιωταράκος (4π.), Μπεθάνης (3π.) και Γκόλιας (2π.). Οι Puronto, όμως, πάτησαν το γκάζι την κρίσιμη στιγμή και μεγάλα καλάθια των Κουλούρη (7π.), Μπότσα (5π.), Σιαπκά (3π.), Κατή (3π.) και Μένεγο (2π.) έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Κούροι Κέας είχαν 21/56 δίποντα, 3/17 τρίποντα και 3/9 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Puronto Raptors είχαν 21/52 δίποντα, 4/14 τρίποντα και 6/17 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σιαπκάς με 21 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Σπηλιόπουλος με 18 πόντους, έχοντας 9/18 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/2 βολές. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 μπλοκ.

Κούροι Κέας (Σπηλιόπουλος) : Βρεττός, Γκόλιας 8, Κοτσανίτης 2, Κούκος 6 (1), Μουζάκης, Μπεθάνης 8 (2), Παναγιωταράκος 6, Παούρης Ν., Παούρης Στ. 6, Σπηλιόπουλος 18.

Puronto Raptors (Κατής) : Βουτσινός, Γεωργάτης, Κατής 9, Κουλούρης 16, Μένεγος 2, Μπότσας 2, Σιαπκάς 21 (4).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή εμφάνιση των Κούρων που κοίταξαν στα μάτια τους πρωτοπόρους.