17/10/2023
Cosa Nostra 22 10 7 7 - 46 -
Partouzan 11 19 18 15 - 63 -

"Κυνική" Partouzan, αγνώριστη Cosa!

Ένα παιχνίδι που εκ πρώτης θα λογιζόταν και ήταν ντέρμπι ανάμεσα σε Cosa Nostra και Partouzan, με την παρέα του Καραδήμα να επικρατεί με σκορ 46-63.

Πήρε τη μπάλα στα χέρια του και οι εμπνεύσεις του έδωσαν άλλο... χρώμα στο παιχνίδι, με τον Κυριάκο Ρες να είναι το κεντρικό πρόσωπο στην επίθεση της Cosa, η οποία προηγήθηκε και έκλεισε παράλληλα το πρώτο δεκάλεπτο με το 22-11 μπροστά, με το δίδυμο Τσαπλέ και Νακόπουλου να ξεχωρίζει τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση για την Partouzan. Οι μπάλες έγιναν... διεκδικούμενες, η ένταση ανέβηκε και το παιχνίδι απέκτησε τρομερό ενδιαφέρον, με τον Κοντομίχαλο να παρασύρει τους φιλοξενουμενους που μείωσαν, με την Cosa να χάνει τη συγκέντρωσή της και την επαφή με το καλάθι και το ημίχρονο να κλείνει στο 32-30.

Πλήρης ανατροπή σκηνικού για την Partouzan, η οποία με ένα σερί 0-10 κυριάρχησε στο παρκέ και είδε τον Τσαπλέ να είναι παντού σε άμυνα και επίθεση, να δίνει ρυθμό και να υπογραφεί το 39-48 με το οποίο οι "ασπρόμαυροι" έκλεισαν την τρίτη περίοδο, με τη φιλοξενουμενη ομάδα να... πατάει καλύτερα και να φαίνεται πως ξέρει τί θέλει από τον αγώνα! Πρόβλημα στη δημιουργία, συνάμα καο στην εκτέλεση, με την Cosa να μη μας έχει συνηθίσει σε τέτοιες εμφανίσεις, με την Partouzan από την άλλη να παίζει με συνοχή και να φτάνει στην τελική αναμέτρηση με σκορ 46-63.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Νακόπουλος με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους Partouzan ξεχώρισε ο Κυριάκος Ρες με 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κόψιμο.και 5 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/33 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 2/5 βολές, 39 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 20 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/41 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 9/22 βολές, 34 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 15 κλεψίματα, 9 λάθη.

Cosa Nostra (Γονιδάκης): Βιλλιώτης 2, Γονιδάκης 9, Κουτσουριδάκης 2, Μαυρίδης 6, Μοίρας 3, Μούρτζης 3, Μπρούστας 6, Ρες 10, Φλυτζάνης 5, Χατζησυμεωνίδης.

Partouzan (Καραδήμας): Ζησιάδης 9, Καραδήμας 5, Καρατζάς 2, Κοντομίχαλος 14, Μπαμπίλης, Νακόπουλος 19, Παυλόπουλος 4, Ρηγανάκος 4, Τσαπλές 6.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!