07/04/2023
Powerpuff Boys 11 15 14 16 - 56 -
Pink Flamingos 12 21 15 16 - 64 -

Κυνηγούν το ακατόρθωτο οι Pink Flamingos!

Τις λιγοστές ελπίδες για την τετράδα διατηρούν οι Pink Flamingos, καθώς για την 25η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League κέρδισαν τους Powerpuff Boys με 56-64 στο Basketaki Arena!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Pink Flamingos στο ματς, καθώς με 5 πόντους του Κουβάτη και 3 του Γουσέτη, προηγήθηκαν με 3-9 στο πρώτο πεντάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με 4 πόντους του Σαμοΐλη και 3 του Διάκου, μείωσαν στον πόντο, 11-12!

Στην δεύτερη περίοδο ο Κουβάτης ήταν ασταμάτητος και με ακόμη 8 δικούς του πόντους και τρίποντα των Θεοδωρίδη - Ζαχαρόπουλου, έδωσαν αέρα 13 πόντων στους φιλοξενούμενους, 20-33. Πρόλαβαν να απαντήσουν άμεσα οι Powerpuff Boys και με 7 πόντους του Διάκου και 6 του Σαμοΐλη, μείωσαν στους 7, 26-33!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 πόντους του Γκαλά και δύο τρίποντα του Ζαχαρόπουλου, οι "Ροζούληδες" διατήρησαν το τιμόνι στα χέρια τους με 40-48. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο τα δύο τρίποντα του Σταμπουλτζίδη και οι 4 πόντοι του Αθανασόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 40-48!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Pink Flamingos διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και με δράστες στην επίθεση τους Γκαλά, Θεοδωρίδη, Γουσέτη και Ζαχαρόπουλο, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 56-64. Για τους Powerpuff Boys στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Παπαϊωάννου, Διάκου, Σταμπουλτζίδης και Σαμοΐλης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 5/7 βολές, 21/55 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 30 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/9 βολές, 17/38 δίποντα και 8/24 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Powerpuff Boys ο Παπαϊωάννου με 10 πόντους, έχοντας 5/6 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των Pink Flamingos ο Γκαλάς με 16 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές και 6/14 δίποντα. Πήρε 14 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και έκανε 2 λάθη.

Powerpuff Boys (Αθανασόπουλος): Παπαϊωάννου 10, Αθανασόπουλος 8, Διάκου 14 (1), Καστρίσιος 2, Σταμπουλτζίδης 8 (2), Σαμοΐλης 14

Pink Flamingos (Ζαχαρόπουλος): Γκαλάς 16, Γουσέτης 10, Ζαχαρόπουλος 11 (3), Θεοδωρίδης 6 (2), Κουβάτης 15 (3), Χρονόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από τους Pink Flamingos!