10/06/2020
Milwaukee Sucks 15 7 14 11 - 47 -
Gladiators 10 13 23 12 - 58 -

Κυνηγούν το «όνειρο» οι Gladiators!

Με ροζ φύλλο ξεκίνησε η μετά καραντίνας εποχή για τους Gladiators, καθώς για την 17η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Master League επιβλήθηκαν των Milwaukee Sucks με 47-58, υπερκάλυψαν την διαφορά του πρώτου γύρου (42-51) και παρέμειναν ζωντανοί για την τετράδα!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Milwaukee Sucks, καθώς βρέθηκαν να προηγούνται με 15-7, χάρη σε 5 πόντους του Γκολφινόπουλου και 4 του Σαμιωτάκη. Τους φιλοξενούμενους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι Τσακίρης (5π), Μισιχρόνης (3π) και Πέππας (2π), 15-10!

Αντάλλαξαν ρόλους στην δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες, με τους Gladiators να επιστρέφουν από το -8 και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με 22-23, με τα από 5 νέους πόντους του Τσακίρη και 4 του Μισιχρόνη. Το δίδυμο Σαμιωτάκη – Γανέλη έδωσε τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων σε εκείνο το σημείο με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Με τον Βασίλη Τσακίρη να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 12 πόντους και τον Μισιχρόνη να τον ακολουθεί με 5, η αρμάδα του Pritsino έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων στην έναρξη του δευτέρου μέρους, 36-46. Ο Καπετανάκης με 7 πόντους και ο Πετρόπουλος με 5 κράτησαν όρθιους τους πράσινους σε εκείνο το κομμάτι της συνάντησης. Σκορ τρίτης περιόδου 36-46.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην τελευταία περίοδο, οι Μονομάχοι έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 47-58, έπειτα από 4 πόντους του Πέππα και τρίποντα των Τσακίρη – Δημήτρη Πρίτσου. Για το συγκρότημα του Ροϊδόπουλου στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καπετανάκης (4π), Σαμιωτάκης (4π) και Καββαθάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/14 βολές, 16/44 δίποντα και 3/20 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 9/13 βολές, 17/41 δίποντα και 5/27 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές και έκαναν 8 λάθη.

Πολυτιμότερος των Milwaukee Sucks ο Καπετανάκης με 13 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκανε 5 λάθη. Κορυφαίος των Gladiators ο Τσακίρης με 25 πόντους (double-double), έχοντας 3/3 βολές, 5/9 δίποντα και 4/13 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και έκανε 1 λαθάκι.

Milwaukee Sucks (Ροϊδόπουλος): Καββαθάς 4, Φωτόπουλος 3, Πετρόπουλος 5 (1), Καπετανάκης 13 (1), Σαμιωτάκης 12, Γκολφινόπουλος 5 (1), Γανέλης 5

Gladiators (Pritsos): Τσακίρης 25 (4), Πρίτσος J. 7, Πέππας 8, Αρφαράς 2, Μισιχρόνης 12, Γκαλάς 4

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Gladiators από την δεύτερη περίοδο!