10/03/2024
Puronto Raptors 4 22 18 9 - 53 -
Κούροι Κέας 4 4 11 4 - 23 -

Κυνηγούν το τρένο της πρωτιάς οι Puronto!

Χωρίς σκορ παρέμειναν και οι δύο παρέες στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού, με τον Γκόλια να σπάει το ρόδι για τους φιλοξενούμενους και τον Σιάπκα να του απαντά με ένα σουτ μέσης απόστασης. Ο Ραυτόπουλος έδωσε προβάδισμα στους Puronto, 4-2, όμως ο Κούκος με ένα παλικαρίσιο καλάθι έφερε το ματς στα ίσια, 4-4.

Με ένα 11-0 σερί ξεκίνησαν το δεύτερο δεκάλεπτο οι Raptors, οι οποίοι με επιθετικό ηγέτη τον Ραυτόπουλο ξέφυγαν με συν 11 στο σκορ, 15-4. Οι Τζιώτες δυσκολεύτηκαν να βρουν σκορ, ευστόχησαν από κοντά με τον Γκόλια και τον Ν. Παούρη, αλλά δεχόμενοι καλάθια από τον Σιάπκα, τον Κατή και τον Σουλτάτη βρέθηκαν να ακολουθούν στο σκορ, 26-8.

Σαφώς βελτιωμένη εικόνα και από τις δύο ομάδες, με τους Puronto να συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι με αξιοσημείωτη επιθετική πολυφωνία και έξι διαφορετικούς σκόρερ και τον Γκόλια να παίρνει πρωτοβουλίες και να δικαιώνεται για τους νησιώτες. Ο Ν. Παούρης,ο Πούλαϊ, ο Κούκος και ο Ζουλός προσέθεσαν ακόμα δύο πόντους στο λογαριασμό τους, χωρίς όμως αυτό να αλλάζει αισθητά την διαφορά. Σκορ τρίτου δεκαλέπτου, 44-19.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κατής μοίρασε και σκόραρε για τους Raptors, οι οποίοι δέχθηκαν ένα κουτάκι από τον Βουτυρά και ένα λειαπ από τον Κούκο στα πρώτα πέντε λεπτά της περιόδου. Το κλίμα παρέμεινε εξαιρετικό ως το τέλος, με τις δύο ομάδες να φεύγουν χαμογελαστές και τους Puronto να φτάνουν στο 17-6 για φέτος.

Betsson MVP για τους Puronto αναδείχτηκε ο Γιάννης Κατής με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασιστ, ενώ από τους Κούρους Κέας διακρίθηκε ο Απόστολος Γκόλιας με 7 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 16 ριμπάουντ.

Puronto Raptors (Κατής): Κατής 16, Λεμπιδάκης, Μπελάλης 4, Ραυτόπουλος 13, Σιαπκάς 13, Σουλτάτης 6.

Κούροι Κέας (Παούρης): Βουτυράς 2, Γκόλιας 7, Ζουλός 2, Κούκος 6, Παούρης Ν. 4, Παούρης Σ. 2, Πούλαϊ.

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό, φιλικό κλίμα!