17/03/2022
Kinglooney Tunes 14 10 16 16 - 56 -
ESDDA Graduates 8 12 9 10 - 39 -

Κυνηγούν τους «Τρομοκράτες» οι Kinglooney Tunes!

Βράδυ Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων οι Kinglooney Tunes υποδέχθηκαν τους ESDDA Graduates στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Development 2 League. Με το δίδυμο Βασίλης Μάγκος (23π., 14 ριμπ., 5 τρίπ.) – Θοδωρής Αλεξόπουλος (19π., 3 τρίπ., 3 κλεψ.) σε εκπληκτική κατάσταση οι Kinglooney πήραν τη νίκη που χρειάζονταν για να παραμείνουν ζωντανοί στη μάχη για τα playoffs. Η ESDDA παρουσιάστηκε ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο και κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας τελικά την ήττα με 56-39. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Σταμάτη Ζαχαριάδη που σημείωσε double-double με 23 πόντους και 11 ριμπάουντς. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν από το ξεκίνημα οι Kinglooney. Με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μάγκο (8π. με 1 τρίπ.) και άξιους συμπαραστάτες τους Θοδωρή Αλεξόπουλο (2π.), Φάνη Βαχαβιώλο (2π.) και Δημήτρη Παυλή (2π.) οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού. Τα περιφερειακά σουτ των Σταμάτη Ζαχαριάδη και Μπάμπη Τσίτσιρα, αλλά και το δίποντο του Αλέξανδρου Λεμοντζόγλου κράτησαν την ESDDA σε λογική απόσταση. Σκορ δεκαλέπτου, 14-8.

Συνέχεια στο πρώτο ημίχρονο, με την ESDDA να εμφανίζεται βελτιωμένη σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου. Ο Σταμάτης Ζαχαριάδης δημιούργησε πληθώρα προβλημάτων στην άμυνα των γηπεδούχων, προσθέτοντας ακόμη 8 πόντους στη συλλογή, ενώ 4 πόντους σημείωσε ο Γιώργος Αληγιάννης. Οι Kinglooney διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στην ανάπαυλα, χάρη στους Νίκο Κασάπα (5π.), Θοδωρή Αλεξόπουλο (2π.) και Βασίλη Μάγκο (3π.). Σκορ ημιχρόνου, 24-20.

Στην τρίτη περίοδο οι Kinglooney Tunes έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Δεχόμενοι μόλις 9 πόντους και με τον ηγετικό Θοδωρή Αλεξόπουλο να σκοράρει 13 πόντους με τρία τρίποντα, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά. Οι Graduates αντιμετώπισαν κάποια κενά επιθετικά διαστήματα, δεν είχαν έγκαιρη αντίδραση και μοιραία έμειναν πίσω. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-29.

Με τον Βασίλη Μάγκο να σκοράρει 9 πόντους φτάνοντας τα 5 εύστοχα τρίποντα, οι Tunes απλοποίησαν ακόμα περισσότερο την υπόθεση νίκη, δίνοντας στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Σταμάτης Ζαχαριάδης (8π.) και Αλέξανδρος Λεμοντζόγλου (2π.) συνέχισαν να παλεύουν για λογαριασμό των ESDDA Graduates, όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει.

Σημαντική νίκη για τους Kinglooney Tunes (9-7) που βρίσκονται μια νίκη πίσω από τους Terroristas (10-6). Την ερχόμενη αγωνιστική οι μεν Tunes υποδέχονται τον Koloso Dunk n Donuts, οι δε «Τρομοκράτες» θα αντιμετωπίσουν τους Destroyed Pistons, ενώ την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας οι δύο ομάδες θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Kinglooney Tunes είχαν 13/37 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 3/14 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι ESDDA Graduates είχαν 13/51 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Μάγκος με 23 πόντους και double-double, έχοντας 3/8 δίποντα, 5/12 τρίποντα και 2/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη και 1 μπλοκ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Σταμάτης Ζαχαριάδης με 23 πόντους και double-double, έχοντας 8/15 δίποντα, 2/7 τρίποντα και 1/2 βολές. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, είχε 1 κλέψιμο και ήταν αλάνθαστος σε 28 λεπτά συμμετοχής.

Kinglooney Tunes (Μάγκος) : Παυλής 2 (5 ριμπ., 2 ασί., 2 κλεψ.), Παπαθανάσης (9 ριμπ., 5 ασί., 2 κλεψ., 1 μπλοκ), Βαχαβιώλος 4 (5 ριμπ., 2 κλεψ.), Αλεξόπουλος 19 (3 ριμπ., 3 κλεψ., 3 τρίπ.), Μάγκος 23 (14 ριμπ., 1 μπλοκ, 5 τρίπ.), Κασάπας 5 (4 ριμπ., 1 μπλοκ), Τζαβιδόπουλος 3 (5 ριμπ., 1 τρίπ.).

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας) : Τσίτσιρας 6 (4 ασί., 4 κλεψ. 2 τρίπ.), Νανόπουλος (10 ριμπ.), Βαφάκος, Ζαχαριάδης 23 (11 ριμπ., 2 τρίπ.), Λεμοντζόγλου 6 (7 ριμπ., 2 κλεψ.), Γκάμαρης (5 ριμπ.), Αληγιάννης 4 (7 ριμπ., 1 μπλοκ), Στεργιανός.

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό κλίμα της αναμέτρησης.