17/04/2024
Sicarios BC 17 18 13 13 - 61 -
Άξονας BC 19 15 15 22 - 71 -

Κυπελλούχος ο Άξονας!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πιο αμφίρροπο από ποτέ. Ο Άξονας κατάφερε να πάρει ελαφρύ προβάδισμα με 17-19, αλλά οι Sicarios δεν έμειναν πίσω και αντέδρασαν με δύναμη. Οι παίκτες αμφοτέρων των ομάδων έδειξαν εκπληκτικές ικανότητες και δεν έδωσαν καμία ευκαιρία στους αντιπάλους τους να πάρουν άνετο προβάδισμα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν ακόμα πιο απαιτητικό. Οι δυο ομάδες αντάλλαξαν καλάθια και κάθε πόντος ήταν πολύτιμος. Ο Άξονας προσπάθησε να διατηρήσει τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά οι Sicarios αντέδρασαν με επιμονή και πήραν το προβάδισμα με ένα στενό προβάδισμα 35-34.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Άξονα κατάφεραν να αναπτύξουν το παιχνίδι τους και να ξανά πάρουν το προβάδισμά τους. Οι Sicarios προσπάθησαν να απαντήσουν με τον Πανταζή και τον Μητσάκη, αλλά η άμυνα του Άξονα ήταν ασφυκτική και η ενέργεια τους ήταν ανίκητη. Ο Άξονας με τους Γιοσμά και Ερμείδη έληξε το δεκάλεπτο με το ελάχιστο δυνατό προβάδισμα 48-49.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια καθοριστική περίοδος για τους Sicarios, αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στην πίεση του Άξονα. Οι παίκτες του Άξονα συνέχισαν να επιδεικνύουν την υπεροχή τους τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση, επεκτείνοντας το προβάδισμά τους και κερδίζοντας το παιχνίδι με τελικό σκορ 61-71 καταφέρνοντας με αυτό το τρόπο να κατακτήσουν το κύπελλο της φετινής σεζόν.

MVP του τελικού είναι ο Χαράλαμπος Γιοσμάς ο οποίος άγγιξε το Double Double έχοντας 26 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Άξιος αναφοράς για τους Sicarios είναι ο "οικονομικός" Μιχαήλ Πανταζής ο οποίος έβαλε 8 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.

Sicarios BC: ΓκαβέζοςΑντ. 14(2), ΓκαβέζοςΑρ. 14, Μαρκίδης 2, Μητσάκης 8(1), Πανταζής 8, Παπαθανασίου 3(1), Παπασταθόπουλος, Σπυρόπουλος 3(1), Φόρογλου 9

Άξονας BC: Αμπαράς 5(1), Αντικατζίδης 2, Γιοσμάς 26(1), Γκούμας 8, Ερμείδης 14(1), Κυπριανίδης, Κωστακίδης 13(1), Μουτσέλης, Τζιβάνης 3(1)