18/07/2021
Αδάμαστος 21 24 22 20 - 87 -
Stefanina Timberwolves 13 23 23 17 - 76 -

Κυριάρχησε στη ρακέτα ο Αδάμαστος!

Ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι η ομάδα του Αδάμαστου και κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά οχτώ πόντων. Ο Βαλαβανίδης ήταν ο καλύτερος παίχτης επιθετικά των γηπεδούχων με  έξι πόντους, με τον Τριακοσάρη να ακολουθεί πετυχαίνοντας πέντε πόντους. Για τους φιλοξενούμενους ο Κατσάμπασης πέτυχε έξι πόντους διαμορφώνοντας το 21-13.

Στη δεύτερη περίοδο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για τις δύο ομάδες. Ο Μυλωνάς και ο  Άγγελος Κυρίμης πέτυχαν 21 πόντους κρατώντας μπροστά στο σκορ την ομάδα τους. Για τους Ultra Wolves Stefanina ο Καλλιώρας πέτυχε 14 πόντους και με την βοήθεια του Θοδωρή Πολυχρονιάδη έκαναν το 45-35.

Στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου προσπάθησαν οι φιλοξενούμενοι να κάνουν την αντεπίθεση τους όμως οι παίκτες του Αδάμαστου πέτυχαν μεγάλα τρίποντα σε κρίσιμα σημεία διαμορφώνοντας το 67-59. Ο Μπαλοδήμος ήταν εξαιρετικός  με εφτά πόντους και είχε σημαντικές βοήθειες στην επίθεση από τον Τριακοσάρη. Ο Κατσάμπασης πέτυχε οχτώ πόντους και οι Σμυρνιός, Καλλιώρας, Θοδωρής Πολυχρονιάδης πέτυχαν από τέσσερις πόντους για τους Ultra Wolves Stefanina.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος. Ο Κυρίμης ήταν ασταμάτητος κοντά στο καλάθι πετυχαίνοντας οχτώ πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ ο Καλλιώρας σημείωσε εννέα πόντους για το τελικό 87-76.

Αδάμαστος: Καρακωνσταντινίδης 2 (3κλ.), Μπαλοδήμος 7 (1τρ., 6ρ.), Βαλαβανίδης 11 (3τρ.), Παπαγεωργίου 0, Μαυρίδης 8 (2τρ., 1μπ.), Μυλωνάς 25 (12ρ.), Άγγελος Κυρίμης 18 (6ρ.), Σαραφίδης 2, Τριακοσάρης 14 (3τρ.)

Ultra Wolves Stefanina: Κύρανος 0, Γιάννης Πολυχρονιάδης 0, Θοδωρής Πολυχρονιάδης 19 (3τρ., 10ρ., 5ασ., 2κλ., 1μπ.), Σμυρναίος 6 (8ρ.), Κατσαμπάσης 16 (9ρ.), Καλλιώρας 29 (2τρ.), Γούσιος 3 (1τρ.), Αλβανός 0, Μπουτκόβαλης 3 (1τρ.)

Τι μας άρεσε: Ο Μυλωνάς και ο Κυρίμης ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση πετυχαίνοντας συνολικά 43 πόντους.