15/09/2023
Golden Boys 14 14 12 8 - 48 -
Green Rose BC 14 16 9 8 - 47 -

Και στο τέλος νικάει ο Ποντικός!

Πολλά υποσχόμενο ξεκίνημα για τους Golden Boys, οι οποίοι πήραν στις λεπτομέρειες πρώτο τους ροζ φύλλο. Βάζοντας μεγάλα καλάθια στο τέλος, επιβλήθηκαν του Green Rose, το οποίο, αν και φάνηκε βελτιωμένο και ανανεωμένο, ξεκινάει τη σεζόν με ήττα. Πάμε να δούμε αναλυτικότερα τι συνέβη σε αυτή την αναμέτρηση.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να πατούν καλά στο παρκέ και να παίζουν ορθολογικό μπάσκετ. Οι παίχτες του Καναβάρου έχασαν γρήγορα το προβάδισμα 6 πόντων που είχαν στην αρχή του ματς, καθώς οι Golden Boys, με μπροστάρη τον Ποντικό (8π.) και το καλάθι και φάουλ του Χαχάμη (3π.), έφεραν στα ίσια το παιχνίδι στο 14-14 στο τέλος του δεκαλέπτου. Για τους «Πράσινους», 4 πόντους πέτυχε ο Δημητρόπουλος (1τρ.)  και 3 ο Καναβάρος.

Έξυπνες συνεργασίες μεταξύ Ποντικού και Χαχάμη από τη baseline είχε το μενού για το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον πρώτο να προσθέτει 4 ασίστ στο λογαριασμό του και τον δεύτερο 10 πόντους, πετυχαίνοντας σχεδόν με τον ίδιο τρόπο 4 καλάθια και φάουλ. To Green Rose, όμως, παρουσιάστηκε ανώτερο. Με 6 παίχτες να βρίσκουν στόχο και τον Τριτάκη να οδηγεί (4π.), οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 2 πόντων. Σκορ ημιχρόνου, 28-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης είχε χαρακτήρα Run n Gun. Τριτάκης από τη μία και Ιορδανίδης από την άλλη (4π. έκαστος) εκμεταλλεύτηκαν την ταχύτητά τους και σκόραραν στον αιφνιδιασμό. Ο Χαχάμης συνέχισε να προκαλεί προβλήματα στο ζωγραφιστό των πρασίνων (4π.), ενώ ο Πετρόχειλος με το τριποντάκι κατάφερε να κρατήσει το Green Rose κοντά στο σκορ, το οποίο έδειχνε να πιέζεται από την άμυνα που έπαιζαν ψηλά οι κίτρινοι. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το buzzer-beater τρίποντο του έμπειρου Ποντικού, ο οποίος έδωσε προβάδισμα βραχείας κεφαλής στην ομάδα του, 40-39.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες μέχρι το τέλος, με τους Λόλο (2π.) από τη μία και Δαπόλα (1τρ.) από την άλλη να βάζουν μεγάλα καλάθια. Η εμπειρία και η ψυχραιμία των Golden Boys ωστόσο μίλησε στο τέλος, καθώς παρά τους 4 πόντους του Τριτάκη, η αρμάδα των Χαχάμηδων εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι το Green Rose άργησε πολύ να συμπληρώσει ομαδικά και πήρε οριακά, εν τέλει, τη νίκη με 48-47.

Betsson mvp για τους Golden Boys αναδείχτηκε ο Δαπόλας με 3 πόντους, 17 ριμπάουντ και 1 ασίστ σε 37 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τριτάκης με 14 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Golden Boys: Δαπόλας 3, Ιορδανίδης 5, Κατσούλης, Κούγιας 4 (9ριμπ.), Ποντικός 15 (7ασ., 8 ριμπ.), Σκλαβενίτης, Σταματάκης 4, Χαχάμης 17 (15ριμπ.)

Green Rose: Βασιλόπουλος 2, Δημητρόπουλος 6, Καναβάρος 5, Λώλος 6 (5ριμπ.), Νικολακόπουλος, Πετρόχειλος 4, Τραγουστής 4 (10ριμπ.), Τριανταφυλλόπουλος 4, Τριτάκης 14, Φιλλιπάκης, Φούρκας 2

Τι μας άρεσε: Η ανανεωμένη και γεμάτη αποστολή του Green Rose και η ηγετική εμφάνιση του μαέστρου Ποντικού.

Τι δε μας άρεσε: Τα πολλά λάθη στην επαναφορά από το Green Rose.