06/04/2022
Reload 13 22 9 - - 44 -
Brazzers 14 13 12 15 - 54 -

Κλασσική ανατροπή αλά Brazzers!

Κάνοντας άλλη μια ανατροπή από αυτές που … ξέρουν, οι Brazzers έσφιξαν την άμυνά τους και έφτασαν στην επικράτηση απέναντι στους Reload με τελικό σκορ 44-54, στο κλειστό του ΣΕΦ.

Ένα παιχνίδι με παίκτες από το…πάνω ράφι,οπότε ειναι λογικό να δούμε και όμορφες φάσεις, με τους Ζαφειράκη και Γιοβάνη να ξεκινούν ορεξάτοι για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έκλεισαν μπροστά με 13-14 την πρώτη περίοδο, με τον Λουφόπουλο από Reload να αποτελεί την πηγή… ενέργειας της παρέας του Περιβολάρη.

Ο Σούλτης πάτησε παρκέ και έδωσε αυτό που … έλειπε από τους Reload, δηλαδή περιφερειακό σουτ και καθαρό μυαλό, με τους γηπεδούχους να αλλάζουν πρόσωπο και να δείχνουν να παίρνουν  έλεγχο της αναμέτρησης. Οι … χαμηλές πτήσεις του Μπάρμπα, η άνοδος των Reload και η αστοχία ήταν τρεις από τους βασικότερους λόγους που η παρέα του Βενέτη έκλεισε το ημίχρονο πίσω στο σκορ με 35-27.

Ισορροπημένο το τρίτο δεκάλεπτο μέχρι τα μέσα του, με τους Brazzers να ψάχνουν αλλά να μη μπορούν να βρουν αυτό που θα τους… ξυπνήσει, με τους γηπεδούχους παράλληλα να πάνε τη διαφορά στους δέκα (40-30). Ένα τρίποντο του Μπάρμπα και απανωτές καλές άμυνες, μείωσαν τη διαφορά και έδωσαν ψυχολογία στους Brazzers με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, 44-39.

Ο Κωνσταντινίδης ήταν από άλλο… πλανήτη στο τελευταίο δεκάλεπτο, αποτελώντας την… κολώνα των φιλοξενούμενων για την τεράστια ανατροπή που έκαναν, όντας πραγματικά συνηθισμένοι σε αυτό, με το τελικό σκορ να είναι το 44-54, με την αντίπαλη ομάδα να μη σκοράρει στην τελευταία περίοδο! Δυστυχώς για τους Reload,οι οποίοι έμειναν στο πολύ καλό τους πρώτο ημίχρονο  το οποίο θύμησε στους γηπεδούχους την ποιότητά που έχουν ως ομάδα!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ανδρέας Γιοβάνης με 14 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 κοψίματα και 2 λάθη. Από Reload ξεχώρισε ο Θανάσης Τριχιάς με 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/48 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 5/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/33 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 7/12 βολές, 35 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Τριχιάς 11, Πανταζής 3 (13 ριμπ.), Λουφόπουλος 13, Βρέλλης 4, Βεργόγιαννης 6, Σούλτης 7, Καραγκούνης, Κοσμίδης.

Brazzers (Βενέτης): Ζαφειράκης 4, Κατέρης 15, Κωνσταντινίδης 12, Γιοβάνης 14, Μπάρμπας 5, Αμπάζογλου 4, Δαρδαμάνης.

Τί μας άρεσε: Άλλη μια ανατροπή για τους Brazzers!

Τί δεν μας άρεσε: Οι άποντοι Reload στο τελευταίο δεκάλεπτο!