16/01/2024
Aguanile 20 9 11 19 - 59 -
Space Hellas 19 19 23 11 - 72 -

Κλειδώνει τη τρίτη θέση η Space!

Βραδάκι Τρίτης στον Κολωνό, η Space Hellas, αν και αγχώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο από την επιστροφή της Aguanile, διαχειρίστηκε καλά την διαφορά που είχε χτίσει και επικράτησε με 59-72.

Με 8 αναπάντητους πόντους ξεκίνησε το ματς η Aguanile, η οποία με δύο τρίποντα του Mπέη, πήρε προβάδισμα 8-0 στα πρώτα 2 λεπτά. Mαμαλάκης με έξι και Bούζας με εννέα αντέδρασαν για τις Space και έφεραν το ματς στον πόντο. Σκορ πρώτου δεκαλέπτου, 20-19.

Απόλυτη κυριαρχία της Space στο πρώτο μισό του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον Βούζα και τον Ντουμάνη να ευστοχούν έξω από τα 6,75 και να δίνουν αέρα 9 πόντων στους λευκούς, 25-34. Η Aguanile τα βρήκε σκούρα επιθετικά, βρήκε το στόχο δια χειρός Καλαφάτη και Συκαρά, ωστόσο η Space με 6 διαφορετικούς σκόρερ πήρε κεφάλι στο σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους, 29-38.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι με τέσσερις ακόμα πόντους του Βουζα ξέφυγαν με +15, 31-46, μετά το πέρας των πρώτων πέντε αγωνιστικών λεπτών. O Barkshire, ο Συκαράς και o Αξαμπανόπουλος τράβηξαν το κουπί για τους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως δεχόμενοι 7 πόντους από το Σιφναίο και δύο τρίποντα από τους Μαμαλάκη και Πλουτέτσκι τελείωσαν και την τρίτη περίοδο σε θέση συνοδηγού, 40-61.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε στον Κολωνό, με την Agua να τρέχει ένα 10-0 σερί στην αρχή της περιόδου με σκόρερ τους Sivan, Μπέη, Καλαφάτη και Συκαρά και τον Σιφναίο να απαντάει με ένα τριποντάκι για τους λευκούς. Εν τέλει η Space Hellas, αν και καρδιοχτύπησε στο τέλος, έφυγε από το Athens Sports Hall με την 15η νίκη της για φέτος, επικρατώντας με 59-72.

Betsson MVP για την Space Hellas αναδείχτηκε ο Γιώργος Βούζας με 23 πόντους, 2 ασίστ και 7 ριμπαουντ. Για την Aguanile, ο Eliran Sivan ήταν ο παίχτης που ξεχώρισε, πετυχαίνοντας 7 πόντους, κατεβάζοντας 11 ριμπάουντ, κλέβοντας 2 φορές τη μπάλα και μοιράζοντας 8 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 19/56 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 3/8 βολές, 42 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη, ενώ οι νικητές φιλοξενούμενοι είχαν 20/53 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 11/18 βολές, 52 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 13 λάθη.

Aguanile (Καλαφάτης): Barkshire 9, Sivan 7, Αξαμπανόπουλος 4, Γκέγκιος, Καλαφάτης 10, Μπέης 13, Σιμιτσόπουλος 4, Συκαράς 13.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 4, Βούζας 23, Ελευθερίου, Ηλιόπουλος, Μαμαλάκης 18, Μπαμπάκος 3, Ντουμάνης 4, Πλουτέτσκι 10, Σιφναίος 10.

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή της Agua στο τελευταίο δεκάλεπτο!