30/01/2023
Capital Con-Trolls 10 13 17 4 - 44 -
Basket Maniacs 9 15 11 16 - 51 -

Κλειδώνουν την παραμονή οι Basket Maniacs!

Βράδυ Δευτέρας στο Athens Sports Hall οι Basket Maniacs διπλασίασαν τις νίκες τους κόντρα στους Capital Con-Trolls επικρατώντας με 44-51 και κάνοντας αποφασιστικό βήμα παραμονής στην Evolution League.

Μοιρασμένο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά σκορ. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν κυρίως στα μακρινά σουτ των Λυκογιάννη (6π.), αλλά και στους Φουρτάκα (2π.) και Νίκα (2π.), ενώ από την άλλη οι «Μανιακοί» απάντησαν με τους Κεραμάρη (5π.), Γ. Στασινόπουλο (2π.) και Καλαμιώτη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-9.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το ματς παρέμεινε κλειστό με την παραγωγικότητα των δύο ομάδων να αυξάνεται. Νίκας (6π.), Λυκογιάννης (3π.), Πασπάτης (2π.) και Μαρζάβας (2π.) τράβηξαν κουπί στην επίθεση των Con-Trolls, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων το δίδυμο Κεραμάρης (5π.) – Αρβανιτίδης (4π.) έκανε τη διαφορά στο επιθετικό σκέλος. Σκορ ημιχρόνου, 23-24.

Μετά την ανάπαυλα η Capital συνέχισε να βασίζεται στην επιθετική κλάση των Νίκα (9π.) και Λυκογιάννη (8π.) χτίζοντας μάλιστα μια μικρή διαφορά. Οι Basket Maniacs παρότι είχαν κάποια κενά διαστήματα, βρήκαν τρόπο να αντιδράσουν και κρατήθηκαν σε κοντινή απόσταση, χάρη στους Δημητριάδη (5π.), Σπ. Στασινόπουλο (4π.) και Καλαμιώτη (2π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 40-35.

Μεγάλη μάχη στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Maniacs διατήρησαν την άμυνα ζώνης, οι Capital κόλλησαν επιθετικά σκοράροντας μόλις μία φορά εντός πεδιάς και μοιραία η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων. Με τον αρχηγό Καλαμιώτη (10π.) να είναι αλάνθαστος από τη γραμμή και με πολύτιμες βοήθειες από τους Κεραμάρη (4π.) και Σπ. Στασινόπουλο (2π.) οι Maniacs έφτασαν στη νίκη με 44-51 και απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο τέλος του αγώνα, οι Capital Con-Trolls είχαν 9/41 δίποντα, 7/26 τρίποντα και 5/9 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, ενώ είχαν 7 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Basket Maniacs είχαν 17/51 δίποντα, 2/13 τρίποντα και 11/15 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Καλαμιώτης με 16 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 8/8 βολές. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη σε 19 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Νίκας με 18 πόντους και double-double, έχοντας 4/16 δίποντα, 2/8 τρίποντα και 4/7 βολές. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Capital Con-Trolls (Μαρζάβας) : Θεοδώρου 1, Λυκογιάννης 17 (5), Μαρζάβας 2, Νίκας 18 (2), Ξανθάκης, Πασπάτης 2, Φουρτάκας 4.

Basket Maniacs (Καλαμιώτης) : Αρβανιτίδης 4, Δημητριάδης 5 (1), Καλαμιώτης 16, Κεραμάρης 14 (1), Σασσάς 2, Στασινόπουλος Σπ. 8, Στασινόπουλος Γ. 2, Τσιλιώρης.

Τι μας άρεσε : Το σασπένς του αγώνα.