16/02/2020
Souvlakers 10 7 17 17 - 51 -
ReTirees 7 18 13 16 - 54 -

Κλείδωσαν δυάδα κορυφής οι ReTirees!

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο κυριάρχησαν οι δυναμικές μονομαχίες, το πάθος για τη νίκη και η τακτική, οι ReTirees πήραν το ντέρμπι απέναντι στους Souvlakers με 51-54, στα πλαίσια της Elite κατηγορίας, στο παιχνίδι που διεξήχθη στο κλειστό του Πλάτωνα.

Πολύ καλός ο ρυθμός του παιχνιδιού στις αρχές του, με τις ομάδες βέβαια να είναι αρκετά άστοχες αλλά οι φάσεις που έβγαιναν στο παρκέ πολύ όμορφες. Η ενέργεια του Κάρολου έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στους Souvlakers, με τους Κατιάκο και Γιαμαίο να ξεχωρίζουν για ReTirees, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 10-7 υπέρ των γηπεδούχων Souvlakers.

Παρέμειναν άστοχες οι ομάδες και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με το σκοράρισμα να μοιράζεται. Ο Γεωργίου ήταν θετικότατος και κρατούσε τους Souvlakers, αλλά η συνέχεια ανήκε στους ReTirees οι οποίοι με τον Σαρρή να ανεβάζει ρυθμούς και να σκοράρει πέντε πόντους, πέρασαν μπροστά, βρήκαν σκορ από Δεδούση και Χατούνογλου με το ημίχρονο να κλείνει με 17-25 υπέρ τους.

Δύο καλάθια και φάουλ από Κάρολο και Στόλη έδωσαν έναν όμορφο τόνο στο παιχνίδι, με τη συνέχεια να είναι ισορροπημένη και τα τρίποντα του Τούτση και του Γιαμαίου να κρατάνε τους φιλοξενούμενους σταθερά μπροστά με 5-7 πόντους. Ο Γεωργίου σταθερά αποτελούσε την κολώνα των Souvlakers, οι οποίοι προσπαθούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση και να περάσουν ξανά μπροστά, χωρίς να το καταφέρνουν, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 34-38.

Τα τρίποντα του Δάμη και του Τοκατλίδη έφεραν μπροστά στο σκορ τους Souvlakers του coach Ποντίκη στις αρχές του τελευταίου δεκαλέπτου, με την ένταση να έχει ανέβει και τις ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Ο εξαιρετικός Γιαμαίος με τη βοήθεια του Πλεξουσάκη, πήραν από το χέρι τους ReTirees, οδηγώντας τους μπροστά στο σκορ, σε μια κατάσταση που έμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα, καθώς οι προσπάθειες του Αγγελόπουλου δεν οδήγησαν σε ανατροπή, με το τελικό σκορ να είναι 51-54 υπέρ των ReTirees.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αντώνης Κατιάκος με 10 πόντους, 15 ριμπάουντ, τρία κοψίματα και 2 λάθη. Από πλευράς Souvlakers ξεχώρισε ο Κάρολος Barkshire με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 6 λάθη.

Συνολικά οι Souvlakers είχαν 15/41 δίποντα, 2/18 τρίποντα, 15/27 βολές, 41 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 22 λάθη. Συνολικά οι ReTirees είχαν 11/43 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 14/21 βολές, 42 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 25 λάθη.

Souvlakers (Ποντίκης): Σιαμπλής 6 (6 ριμπ), Δάμης 4, Κάρολος 11 (13 ριμπ), Τοκατλίδης 4, Ερρίκος 4, Σαρρής 4, Γεωργίου 11 (7 ριμπ), Αγγελόπουλος 7.

ReTirees (Κουσούλης): Σαρρής 5, Κωστούλας 2, Αντωνόπουλος, Γιαμαίος 16, Κατιάκος 10 (15 ριμπ), Τσάτζαλης, Στόλης 4 (6 ασ), Πλεξουσάκης 8, Τούτσης 3,Χατούνογλου 4, Δεδούσης 2.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Γιαμαίου ο οποίος βγήκε μπροστά και καθάρισε για ReTirees!