11/02/2024
Leontario BC 18 21 21 13 - 73 -
Indians 20 17 25 15 - 77 -

"Κλείδωσαν" τα πλέι οφ οι Indians!

Ένα σπουδαίο πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 18-20 χάρη στα τρίποντα του Ελευθεριάδη και τα δίποντα του Πολύζου. Οι γηπεδούχοι με την σειρά τους πήραν σκορ από τους Δεδούση, Καραχάλιο και Βόσικα και έμειναν κοντά στο σκορ.

Με την είσοδο του Βεργόπουλου και την σταθερά καλή παρουσία του Βόσικα, οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή, πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους και έβαλαν σε προβληματισμό τους "Ινδιάνους" (39-37). Οι ατομικές ενέργειες του Βασσάλου και τα τρίποντα του Ελευθεριάδη, ήταν ότι καλύτερο είχαν να δείξουν οι φιλοξενούμενοι στην δεύτερη περίοδο.

Με την ψυχολογία στα ύψη και τον Τσιαντή να ντύνεται... Βόσικας, το Leontario έκανε εξαιρετική εκκίνηση στην επανάληψη και πήρε μια διαφορά ασφαλείας. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, έβγαλαν αντίδραση στα τελευταία λεπτά με τους Μπαλτά, Δημητρίου και Πολύζο και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (60-62).

Το ντέρμπι όπως ήταν λογικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες πάλεψαν με όλες του τις δυνάμεις και οι "Ινδιάνοι" όντας πιο ψύχραιμοι, έβαλαν τα μεγάλα σουτ με τους Μπαλτά, Βασσάλο και Δημητρίου και έφτασαν σε μια σπουδαία νίκη με 73-77. Η ομάδα του Μηνά εξασφάλισε και μαθηματικά την παρουσία της στα πλέι οφ και κοιτάζει πλέον το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία. Το Leontario ηττήθηκε στις λεπτομέρειες και έχασε χρυσή ευκαιρία για να ανέβει πιο ψηλά στην βαθμολογία.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Βασσάλος με double double και 21 πόντους (5/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 8/12 βολές, 14 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 23/52 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 12/19 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/36 δίποντα, 10/33 τρίποντα και 15/23 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Αγγελής 5 (1), Βεργόπουλος 4, Βόσικας 18 (1), Δεδούσης 17, Καραχάλιος 19 (1), Κορωνάκης 2, Κρουστάλης 2, Κωνσταντιδέλης, Τσιαντής 6 (2)

Indians (Μηνάς): Βασσάλος 21 (1), Δημητρίου 11 (3), Ελευθεριάδης 9 (3), Μαμάκος, Μπακάλης 11 (1), Μπαλτάς 13 (2), Πολύζος 10, Πουλοκέφαλος 2

Τι μας άρεσε: Του υψηλού επιπέδου μπάσκετ που παρακολουθήσαμε και από τις δύο ομάδες.