20/06/2020
Bobeeres 20 12 11 19 - 62 -
Pressof BC 10 9 20 13 - 52 -

Κλείδωσαν τετράδα οι Bobeeres!

Την είσοδο στα μπαράζ ανόδου εξασφάλισαν το βράδυ της Παρασκευής στον Κολωνό οι Bobeeres, καθώς επικράτησαν της Pressof με 62-52 για την 18η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου της Development League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Bobeeres, καθώς με 4/4 του Τζώρτζη από την περιφέρεια και 4 πόντους του Αγάθου, έχτισαν διψήφια διαφορά 14 πόντων, 18-4, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +10, 20-10. Ο Παραράς με 5 πόντους και οι Κρασσάς – Μακαρίτης με 2 πόντους έκαστος ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο ο Τζώρτζης συνέχιζε να ηγείται της επίθεσης της ομάδας και με ακόμη 7 δικούς του πόντους, τρίποντο του Αντωνόπουλου και καλάθι του Σακελλαράκη, έστειλαν τους πράσινους στα αποδυτήρια με προβάδισμα 13 πόντων, 32-19. Την Pressof κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι του Μαυρομητού και το τρίποντο του Νομικού.

Στο πρώτο δίλεπτο της επανάληψης ο Αγαθός σημείωσε 5 πόντους και το συγκρότημα του Παπαμικρούλη έφτασε στο +18, 39-21. Στη συνέχεια, όμως, του δεκαλέπτου ο Νομικός πήρε μπρος και με 4 δικά του τρίποντα, αλλά και 4 πόντους του Μακαρίτη, μάζεψαν την διαφορά στους 4, 43-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Σακελλαράκης φώναξε παρών και με 9 συνεχόμενους δικούς του πόντους, 4 του Λογοθέτη και 4 του Τζώρτζη, οδήγησαν τους πράσινους στην μεγάλη νίκη με 62-52. Για την ομάδα του Μπαλάσκα στα τελευταία λεπτά από 3 πόντους έβαλαν οι Νομικός, Μακαρίτης και Μαυρομητός.

Οι νικητές τελείωσαν τον αγώνα έχοντας 9/18 βολές, 16/43 δίποντα και 7/16 τρίποντα. Πήραν 44 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές και έκαναν 14 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/15 βολές, 14/42 δίποντα και 6/33 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Κορυφαίος για τους Bobeeres ο Τζώρτζης με 23 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/6 δίποντα και 5/7 τρίποντα, ενώ έδωσε 2 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος για την Pressof ο Μαυρομητός με 7 πόντους, έχοντας 1/1 βολή, ¾ δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Bobeeres (Παπαμικρούλης): Ξουράφης 2 (7 ασίστ), Τζώρτζης 19 (5), Καββαδίας 2, Λογοθέτης 4, Σακελλαράκης 18 (1), Αντωνόπουλος 3 (1), Αγάθος 10, Αγγελακόπουλος

Pressof (Μπαλάσκας): Μαυρομητός 7, Μπαλάσκας, Νομικός 18 (6), Κρασσάς 2, Ντεμίρης 2, Καραντζιάς 5, Μακαρίτης 9, Παραράς 9

Τι μας άρεσε: Τόσο η ψυχραιμία των πράσινων στο τελευταίο δεκάλεπτο, όσο και η επιστροφή της Pressof από το -18!