25/03/2023
Mandra Heat 18 15 13 6 - 52 -
Lobsters BC 12 14 18 19 - 63 -

«Κλείδωσαν» την άνοδο οι Lobsters!

Την θέση τους στην Evolution League της επόμενης σεζόν έκλεισαν οι Lobsters οι οποίοι επικράτησαν 52-63 των Mandra Heat και εξασφάλισαν την είσοδό τους στα Playoff της Development League. Μάλιστα κατάφεραν να καλύψουν και την διαφορά των 4 πόντων από το παιχνίδι του πρώτου γύρου. Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη των Lobsters και 16η συνολικά (16-7), με τους Mandra Heat να γνωρίζουν δεύτερη σερί ήττα και να υποχωρούν στο 13-10.

Όσον αφορά το ματς, οι γηπεδούχοι έδειξαν καλύτερη εικόνα στα πρώτα λεπτά στα οποία προηγήθηκαν 12-4. Οι Lobsters σιγά-σιγά άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και με τους Κουτελά, Ντούντο και Δόλια μείωσαν σε 12-10. Οι Mandra Heat βρήκαν τον τρόπο να απομακρυνθούν μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο τους βρήκε μπροστά με 18-12.

Διολέτης, Δρίβας και Μώλος έγραψαν το 22-14, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να έχουν κακές επιλογές στην επίθεση. Ο Κουτελάς έδωσε λύσεις στους Lobsters οι οποίοι πλησίασαν στο 25-21, με τους Τσιάβο και Σαλονικίδη να εκτελούν στη συνέχεια πίσω από τα 6,75 για το 28-24. Τελικά το δεύτερο δεκάλεπτο έκλεισε με τους Mandra Heat να κρατούν το προβάδισμα στα χέρια τους με 33-26.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αγριεμένα στο τρίτο δεκάλεπτο και με δύο τρίποντες εκτελέσεις του Σαλονικίδη πέρασαν μπροστά με 33-34. Οι Mandra Heat αντέδρασαν με ψυχραιμία και πήραν ξανά το προβάδισμα, με τον Ελευθεριάδη να «πυροβολεί» συνεχόμενα πίσω από την γραμμή του τριπόντου για το 40-34. Οι Lobsters συνέχισαν την προσπάθεια τους και μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου κατάφεραν να κρατηθούν στο -2 (46-44).

Μπαίνοντας αρκετά αποφασιστικά στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι δεν άργησαν να πάρουν τα «ηνία» στο σκορ, με τον Χατζίδη να γράφει το 49-51. Ο Δόλιας με προσωπική ενέργεια, αλλά και ο Σαλονικίδης με τρίποντο έδωσαν αέρα 7 πόντων στην ομάδα τους (49-56), η οποία είχε πλέον το μομέντουμ στην αναμέτρηση. Το μόνο που κατάφεραν οι Mandra Heat ήταν να μειώσουν προ στιγμήν σε 52-58, για να έρθουν αργότερα οι Σαλονικίδης και Δόλιας να διαμορφώσουν το τελικό 52-63.

Betsson MVP του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Νικόλαος Κουτελάς ο οποίος πέτυχε 13 πόντους και κατέβασε 5 ριμπάουντ. Από τους Mandra Heat ξεχώρισε ο Ελευθέριος Ελευθεριάδης με 14 πόντους, 3 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ.

Οι Mandra Heat είχαν 12/35 δίποντα, 7/37 τρίποντα, 7/14 βολές, 50 ριμπάουντ, 12 ασίστ, όπως και 10 κλεψίματα, 17 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Lobsters μέτρησαν 16/50 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 7/10 βολές, 46 ριμπάουντ, 14 ασίστ και 10 κλεψίματα. Παράλληλα έκαναν 13 λάθη και 1 μπλοκ.

Mandra Heat (Τσιλιώνης): Διολέτης 2(3ρ.), Δρίβας 13(9ρ.), Ελευθεριάδης 14(7ρ.), Μπιτζιλέκης 3(4ρ.), Μώλος 11(14ρ.), Σιώκης 4(3ρ.), Τσιάβος 3(1ρ.), Τσιλιώνης 2(9ρ.)

Lobsters (Σαλονικίδης): Δόλιας 18(4ρ.), Κουτελάς 13(5ρ.), Λαδάς 4(6ρ.), Μπάρλας, Ντούντος 4(8ρ.), Ραχμάν, Σαλονικίδης 20(5ρ.), Χατζίδης 4(10ρ.)

Τι μας άρεσε: Η αποφασιστικότητα των Lobsters στο τέταρτο δεκάλεπτο.