21/06/2022
Indians 20 19 23 27 - 89 -
Escapers 16 24 11 21 - 72 -

Κλείδωσαν την πρωτιά οι Indians!

Το βράδυ της Κυριακής, 19 Ιουνίου, στο Μενίδι, είχαμε το derby του πρώτου ομίλου της Development2, με τους Indians να κάνουν πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο και να φτάνουν τελικά εύκολα στην επικράτηση με 89 – 72 απέναντι στους Escapers.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν πλούσιο σε σκορ και θέαμα από τις δύο ομάδες, με τους Indians να έχουν προβάδισμα με 20 – 16. Ο Κάρμας ξεκίνησε ζεστός με 5 πόντους, ο Βασσάλος ακολούθησε με ισάριθμους και ο Μητσάκος έγινε σημείο αναφοράς με 6 συνεχόμενους πόντους στο τέλος της περιόδου. Για τους φιλοξενούμενους ο Κοσμάς ήταν ογκόλιθος μέσα στη ρακέτα με 8 πόντους, με Βενέτη και Σταματόπουλο να ακολουθούν με 3 έκαστος.

Το παιχνίδι είχε εντυπωσιακό ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Escapers να καταφέρουν να πάνε στο ημίχρονο με το υπέρ τους 39 – 40. Ο Γαρίνης ηγούνταν στην επίθεση με 6 πόντους, με τον Βενέτη να βάζει 5, τον Κοσμά 4 και τον Φράγκο ένα τρίποντο για τους φιλοξενούμενους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι Indians έμεναν σε απόσταση αναπνοής, με τον ηγετικό Κάρμα να έχει 7 πόντους και τους Βασσάλο και Δημητρίου 6 και 5 πόντους αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ρυθμοί έπεσαν λόγω των πολλών φάουλ και οι Ινδιάνοι με πολύ καλή άμυνα και λύσεις στην επίθεση, ξέφυγαν με 11 πόντους διαφορά. Ο Βασσάλος ήταν μπροστάρης με 10 πόντους, με τον Μητσάκο να ακολουθεί με 4 και τους Κάρμα – Κασιμά