18/02/2024
Ένωση Αγρινίου 11 12 17 20 - 60 -
San Agrinio Engineers 19 24 23 20 - 86 -

Κλείδωσαν τη δεύτερη θέση με ματσάρα οι San Agrinio Engineers

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση οι San Agrinio Engineers επιβλήθηκαν με 86 - 60 της Ένωσης Αγρινίου και απέκτησαν τεράστιο προβάδισμα για την κατάκτηση της 2ης θέσης στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.
Η ομάδα του Ντίνου Τασόπουλου δεν άφησε περιθώρια στην αντίπαλό της, έφτασε το προβάδισμά της μέχρι και τους 39 πόντους και πήρε μια άνετη νίκη.

Οι Engineers μπήκαν πολύ καλύτερα στο ματς, προηγήθηκαν με 11 - 0, έφτασαν μέχρι το +14 και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Ένωση μείωσε στους 8.

Οι γηπεδούχοι πλησίασαν δύο φορές στους 5 στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, όμως οι Engineers μετά το 23 - 30 έτρεξαν σερί 13 - 0 παίρνοντας προβάδισμα 20 πόντων στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 29 πόντους και ήταν μπροστά με 26 στο 30ο λεπτό.

Στα μέσα της τελευταίας περιόδου οι Engineers προηγήθηκαν με 39 πόντους και στη συνέχεια έριξαν στροφές, με την Ένωση να κλείνει το ματς με σερί 15 - 2 μαζεύοντας λίγο τη διαφορά.

Πρώτος σκόρερ της Ένωσης ήταν ο Γιώργος Κάτρης με 17 πόντους και ακολούθησαν ο Μιχάλης Σταμουλάκης με 14, ο Τάσος Βασιλείου με 11 και ο Χρύσος Καρακώστας με 10.
Πρώτος σκόρερ των νικητών και Betsson MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Τάγκας που σταμάτησε στους 31 πόντους, 22 πρόσθεσε ο Γιώργος Τασόπουλος και 15 ο Νικήτας Παπαγαλάνης.

Τι μας άρεσε. Οι Engineers έδειξαν από την αρχή την πρόθεσή τους να πάρουν τη νίκη και πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση.

Τι δε μας άρεσε. Η Ένωση δε μπόρεσε να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις του αγώνα και δεν ακολούθησε ποτέ το ρυθμό των αντιπάλων της.

ΕΝΩΣΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Μιχάλης Σταμουλάκης): Βασιλείου 11, Καρακώστας Χ. 10, Καρακώστας Ε., Καραμπλιάνης, Κάτρης Γ. 17, Κάτρης Ι., Κουμάσης, Μπλαχούρας, Ξανθόπουλος 2, Πλιάτσικας, Σταμουλάκης 14(2), Τσιούνης 6.

SAN AGRINIO ENGINEERS (Ντίνος Τασόπουλος): Γιολδάσης, Έξαρχος 2, Καταγής, Κολτσίδας, Μπουλούμπασης, Παπαγαλάνης 15(1), Παπαθανασίου, Πέτσας 3, Πρέζας 8, Σμύρης 5, Τάγκας 31(4), Τασόπουλος 22(1).