07/03/2023
Elitήριοι by pinguin.gr 8 15 13 3 - 39 -
Athens Crips 7 17 12 13 - 49 -

Κλείδωσαν την παραμονή οι Athens Crips!

Την παραμονή τους στην Master League εξασφάλισαν και μαθηματικά οι Athens Crips, καθώς στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου κέρδισαν τους Elitήριους με 39-49 στο κλειστό του Περιστερίου, αφήνοντάς τους να παλέψουν για την σωτηρία απέναντι στους Aladalon!

Οι άμυνες των δύο ομάδων είχαν τον πρώτο λόγο στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Elitήριους να προηγούνται με 8-7, χάρη σε 3 πόντους του Θάνου Πατωνίδη, τρίποντο του Μαργωμένου και δίποντο του Φιλίππου Πατωνίδη. Ο Γκουγκούσης ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του.

Στην δεύτερη περίοδο οι Athens Crips πάτησαν γκάζι και με δύο τρίποντα του Γκουγκούση, 6 πόντους του Κουρκουλή και 3 του Βαγγέλη Λάντζα, βρέθηκαν στο +8, 13-21. Αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι και με 4 πόντους του Λαμπρόπουλου, 4 του Φιλίππου Πατωνίδη και τριποντάκι του Μαργωμένου, πλησίασαν στον πόντο, 23-24!

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με το τιμόνι να αλλάζει συνεχώς χέρια και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει στη λήξη του δεκαλέπτου 36-36. Για τους Elitήριους 5 πόντους είχε ο Λαμπρόπουλος και ένα τρίποντο ο Μαργωμένος, ενώ για την παρέα του Παπαδόπουλου ο Argy πήρε την σκυτάλη στην επίθεση πετυχαίνοντας 6 πόντους, με τον Σμυρλή να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 36-36 και οι Crips χωρίς τον Γκουγκούση!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Athens Crips ήταν ανώτεροι και με μεγάλα σουτ των Argy, Κουρκουλή και Σμυρλή, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 39-49. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Καρδάσης και Φίλιππος Πατωνίδης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/15 βολές, 12/46 δίποντα και 4/24 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/21 βολές, 12/41 δίποντα και 5/29 τρίποντα. Μάζεψαν 57 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Πολυτιμότερος των Elitήριων ο Φίλιππος Πατωνίδης με 7 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 3/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Athens Crips ο Σμυρλής με 7 πόντους, έχοντας 2/7 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι.

Elitήριοι (Κωνσταντινάκος): Μπαμπλέκος, Πατωνίδης Φ. 7, Αγιούμπ, Κωνσταντινάκος 4, Καρδάσης 2, Λάσκαρης, Λαμπρόπουλος 9 (1), Μαργωμένος 9 (3), Μπέσιος 4, Πατωνίδης Θ. 4

Athens Crips (Παπαδόπουλος): Argy 12, Γκουγκούσης 15 (3), Κουρκουλής 11 (1), Σμυρλής 7 (1), Λάντζας Β. 4, Λάντζας Π., Κυρανάκης, Παπαδόπουλος

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο των Athens Crips!