24/06/2020
Αμφιδέξιοι 12 17 16 19 - 64 -
Gourmedistas 21 15 13 23 - 72 -

«Κλείδωσαν» την παραμονή τους οι Gourmedistas!

Oι Gourmedistas, παίζοντας ανά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ, πήραν μεγάλη νίκη με 72-64 κόντρα στους Αμφιδέξιους, έφτασαν τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα και ουσιαστικά «κλείδωσαν» σε μεγάλο βαθμό την παραμονή τους στην Master League!

Από το πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Γεωργαντά μπήκε στο παρκέ με το πόδι πατημένο στο γκάζι και προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 21-12. Ο Νίκος Σαΐτης είχε κέφια για την ομάδα του, σημειώνοντας γρήγορα 6 πόντους. Για τους Αμφιδέξιους, 4 πόντους σημείωσε ο Τάλαρος, ενώ 3 πρόσθεσε ο Στουρνάρας.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε, με τους Gourmedistas, να συνεχίζουν να διατηρούν το προβάδισμα τους. Οι Αμφιδέξιοι, έγιναν πιο πιεστικοί πάνω στην μπάλα και με τους Μπάρα και Δαρδούγια να βάζουν από 6 πόντους, μείωσαν με το τέλος του ημιχρόνου σε 36-29. Για τους Gourmedistas, 7 πόντους έβαλε ο Σαΐτης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Αμφιδέξιοι συνέχισαν να πιέζουν ασφυκτικά την μπάλα. Τάλαρος και Δαρδούγιας έκαναν θραύση και οι «ροσονέρι» έτρεξαν ένα νέο επιμέρους 16-13, μειώνοντας στους 4, 49-45. Για την ομάδα του Γεωργαντά, 4 πόντους σημείωσε ο Νίκος Σαΐτης.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ήρθε η ώρα του Βασίλη Αναστασόπουλος. Ο χαρισματικός σουτέρ των Gourmedistas, σημείωσε 2 τρίποντα μαχαιριές την ώρα που οι Αμφιδέξιοι προσπαθούσαν να γυρίσουν το ματς, χαρίζοντας τελικά την νίκη στην ομάδα του με 72-64. Για τους Αμφιδέξιους, στην επίθεση πάλευε ο Μπάρας με 9 πόντους με 3 τρίποντα.

MVP του αγώνα ψηφίστηκε ο Νίκος Σαΐτης με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Τάλαρος με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη και 2 τάπες.

Συνολικά οι Αμφιδέξιοι είχαν 24/73 εντός πεδιάς, 6/26 τρίποντα και 10/22 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα, έκαναν 12 λάθη και 2 τάπες. Από την άλλη, οι νικητές είχαν 27/79 εντός πεδιάς, 5/22 τρίποντα και 13/19 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα, έκαναν 10 λάθη και 3 τάπες.

Αμφιδέξιοι (Σαχάς): Κανελλόπουλος 3, Δαρδούγιας 15, Τάλαρος 17, Στουρνάρας 3, Τζαβέλας 3, Μπάρας 21, Μακρής 2.

Gourmedistas (Γεωργαντάς): Πλακομιχελάκης 12, Αναστασόπουλος 9, Ασλάνογλου 4, Τουμπανάκης 4, Σαΐτης 23, Φωτόπουλος, Μαυράκης 5, Μπαρλάς 15.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα ματς που τα είχε όλα. Ένταση, πάθος, θέαμα!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Κανελλόπουλου!