07/06/2023
Limoges 20 13 11 13 - 57 -
Couvaliers 20 13 14 16 - 63 -

"Κλείδωσαν" την πρόκριση οι Couvaliers!

Σ' ένα σπουδαίο ντέρμπι με εναλλαγές στο σκορ και μπάσκετ υψηλού επιπέδου, οι Couvaliers επικράτησαν δύσκολα της Limoges στο Athens Sports Hall και πήραν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της Summer Master League.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των Couvaliers στην αναμέτρηση, αφού με τρίποντες "βόμβες" των Χριστοδούλου και Γκούφα πήραν διψήφιο προβάδισμα (6-16). Η Limoges ωστόσο έβγαλε αντίδραση και με όπλο την εμπειρία της και πρωταγωνιστές τους Σταματόπουλο, Σταμάτη και Τριαντογιάννη ισορρόπησε την κατάσταση στο φινάλε του δεκαλέπτου (20-20).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο αφού και οι δύο ομάδες σημείωσαν από 13 πόντους. Οι γηπεδούχοι με την εξαιρετική παρουσία του Σταμάτη και τις σημαντικές βοήθειες του Τριαντογιάννη πήραν αρχικά ένα μικρό προβάδισμα, οι Couvaliers άφησαν τα σουτ από την περιφέρεια, έπαιξαν πιο... μυαλωμένα, εκμεταλλεύτηκαν την δύναμη του Φάτσια στο ζωγραφιστό και τα γρήγορα πόδια των Πάνου και Κούκη και ισοφάρισαν σε 33-33.

Η Limoges "κόλλησε" για αρκετή ώρα στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη. Οι Φάτσια και Πάνος έκαναν την διαφορά και έδωσαν ένα μικρό μεν, προβάδισμα δε στην ομάδα τους. Οι "Γάλλοι" τελικά, μ' ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά από τους Ρουμελιώτη και Αντωνόπουλο μείωσαν σε 44-47 και παρέμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου παρακολουθήσαμε στην τελευταία περίοδο, αφού οι φιλοξενούμενοι με τρίποντα του Γκούφα και δίποντα του Φάτσια "εχτισαν" διψήφια διαφορά και οι γηπεδούχοι με Τριαντογιάννη και Σταματόπουλο έκαναν ακόμη μία επιστροφή. Η ομάδα του Αθανασόπουλου, ούσα πιο ψύχραιμη και εύστοχη στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πάρει πολύ δύσκολα τη νίκη με 57-63, να βελτιώσει το ρεκόρ της σε 4-2 και να εξασφαλίσει την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Γκούρας με double double και 26 πόντους (4/9 δίποντα, 6/20 τρίποντα, 12 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 11/30 δίποντα, 8/32 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 11 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 19/42 δίποντα, 7/31 τρίποντα και 4/8 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ και έδωσαν 19 ασίστ.

Limoges (Σταματόπουλος): Β. Ι. Αντωνόπουλος 3 (1), Β. Α. Αντωνόπουλος 10 (2), Σταμάτης 9 (3), Παπαδόπουλος 9 (1), Σταματόπουλος 5, Τριαντογιάννης 16, Παναγάτος 2, Ρουμελιώτης 3 (1),

Couvaliers (Αθανασόπουλος): Κούκης 5, Γκούφας 26 (6), Πολίτης, Φάτσια 17, Καζάνης, Χριστοδούλου 5 (1), Πάνος 10

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα και οι δύο ομάδες.