05/06/2022
Πασοκlahoma City Thunder 4 14 13 12 - 43 -
Lyonmen 25 9 9 15 - 58 -

Κλείδωσαν την πρωτιά οι Lyonmen!

Το 4/4 στον τέταρτο όμιλο της Summer Master League έκαναν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Lyonmen, καθώς στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής κέρδισαν εύκολα την ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder με 43-58 και κλείδωσαν και την πρωτιά!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Lyonmen στο παιχνίδι, καθώς με 12 πόντους του Θεοδώρου, 5 του Καλαποθαράκου και 4 του Φωτόπουλου, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 21 πόντων, 4-25. Μοναδικός διασωθέντας των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Καπέτσης με τους 4 πόντους που πέτυχε.

Στην δεύτερη περίοδο η ΠΑΣΟΚlahoma έσφιξε την άμυνά της και 6 νέους πόντους του Καπέτση και 4 του Γνάτη, μάζεψε την διαφορά στους 16, 18-34. Την απόσταση ασφαλείας για τους φιλοξενούμενους διατήρησαν σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι που πέτυχε ο Φωτόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 7 νέους πόντους του Θεοδώρου και 2 του Δημητρίου, τα Λιοντάρια έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +12, 31-43. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Μπακογιάννη, οι 3 του Καπέτση και το τρίποντο του Παπανικολάου. Σκορ τρίτης περιόδου 31-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Lyonmen διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι και με εύστοχες προσπάθειες των Κωστή, Θεοδώρου, Δημητρίου, Μαυροθαλασσίτη και Καλαποθαράκου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 43-58. Για τους “Πασοκτζήδες” στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή οι Καπέτσης, Παπανικολάου και Κεφαλόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/8 βολές, 16/53 δίποντα και 3/26 τρίποντα. Πήραν 55 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 0/2 βολές, 20/48 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 19 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της ΠΑΣΟΚlahoma ο Καπέτσης με 19 πόντους (double-double), έχοντας 1/4 βολές, 9/19 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 24 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 3 λάθη και είχε 1 τάπα. Betsson mvp των Lyonmen ο Θεοδώρου με 26 πόντους, έχοντας 7/12 δίποντα και 4/7 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 4 λάθη.

ΠΑΣΟΚlahoma City Thunder (Μπακογιάννης): Αράπας, Γνάτης 6, Καπέτσης 19, Μπακογιάννης 7 (1), Παπανικολάου 6 (2), Κεφαλόπουλος 5, Διαμαντόπουλος, Δημακόπουλος

Lyonmen (Δημητρίου): Θεοδώρου 26 (4), Μαυροθαλασσίτης 2, Φωτόπουλος 9 (1), Κωστής 6, Χριστοδούλου 2, Δημητρίου 6, Τζουβάνας, Καλαποθαράκος 7 (1)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο των Lyonmen!