29/04/2022
Melisses BC 8 13 6 15 - 42 -
Bulldogs 18 18 10 18 - 64 -

Κλείδωσαν την τρίτη θέση οι Bulldogs!

Το 16ο ροζ φύλλο αγώνα στον δεύτερο όμιλο της D2-League πήραν χθες οι Bulldogs, καθώς για την 21η αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τις Melisses με 42-64 στα Άνω Λιόσια και κλείδωσαν την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Από πολύ νωρίς οι Bulldogs έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, καθώς με 11 πόντους του Δημητρακόπουλου και 5 του Απέργη, προηγήθηκαν με 8-18. Ο Στέφανος Μπουγιούκος με 6 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 2 πρόσθεσε ο Γανωτάκης.

Με τον Δημητρακόπουλο να συνεχίζει την εξαιρετική του εμφάνιση με ακόμη 12 πόντους, οι οράνιε έφτασαν μέχρι και στο +17, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 15 πόντων, 21-36. Τις Melisses κράτησαν όρθιες σε εκείνο το σημείο οι Πάτσης και Δούκας με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με 4 νέους πόντους του Δημητρακόπουλου και 4 του Απέργη, ξέφυγαν στους 19, 27-46. Ο Αλέξης Μπουγιούκος με 4 πόντους και ο Στέφανος Μπουγιούκος με 2 βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στο τρίτο δεκάλεπτο. Σκορ τρίτης περιόδου 26-47!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού και έτσι οι Bulldogs έφτασαν εύκολα στη νίκη με 42-64, έπειτα από εύστοχες προσπάθειες των Δημητρακόπουλου, Λαζανάκη και Απέργη. Για τις Melisses στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Δούκας, Κοντοπάνος, Πάτσης και Αλέξης Μπουγιούκος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/6 βολές, 17/59 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Πήραν 46 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 5/9 βολές, 22/53 δίποντα και 5/21 τρίποντα. Μάζεψαν 55 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος για τις Melisses ο Κοντοπάνος με 2 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 4 τάπες. Betsson mvp των Bulldogs ο Δημητρακόπουλος με 35 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 9/11 δίποντα και 5/13 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Melisses (Μπουγιούκος Α.): Μπουγιούκος Σ. 10, Δούκας 8, Γανωτάκης 2, Πάτσης 7 (1), Κοντοπάνος 2, Μπουγιούκος Α. 13 (1)

Bulldogs (Δημητρακόπουλος): Λούβαρης 2, Απέργης 14, Γεωρφόπουλος 2, Διαμάντης 2, Λαζανάκης 5, Δημητρακόπουλος 35 (5), Γαλάνης, Γκορτσάς 4

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό κλίμα της συνάντησης!