26/03/2024
Δαλάι Κλάμα 16 14 11 22 - 63 -
Greek Freaks 17 17 18 16 - 68 -

Κλείδωσαν την τρίτη θέση οι Greak Freaks!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό της Ζωφριάς οι Δαλάι Κλάμα υποδέχθηκαν τους Greak Freaks, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 63-68 και να εξασφαλίζουν την τρίτη θέση στον όμιλο.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι, βρίσκοντας γρήγορα καλάθια σε πρωτεύον αιφνιδιασμό. Οι Καρατζής και Παρίσος βρήκαν μπροστά στην αρχή για να βάλουν σε θέση οδηγού τους κίτρινους. Η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση με τον Σωτηράκη να σκοράρει 5 πόντους και να μειώνει σε 16-17 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να συνεχίζουν στον ίδιο ρυθμό και να προσφέρουν ωραίο θέαμα. Ο Αντώνης Σωτηράκης με 8 πόντους έδωσε και πάλι λύσεις επιθετικά, κρατώντας την ομάδα του κοντά στο σκορ. Για τους Greak Freaks ο Καρατζής με 11 πόντους στο ημίχρονο ήταν αυτός που ξεχώρισε, με τους κίτρινους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 30-34.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς και με τους Υφαντόπουλο και Χαλούδη να βγαίνουν μπροστά, οι κίτρινοι πήραν σημαντική διαφορά λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Ιδιαίτερα άστοχοι εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι μένοντας πίσω στο σκορ με 41-52 σε κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Δαλάι Κλάμα έκαναν αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο παιχνίδι, με τον Σωτηράκη να ολοκληρώνει μια εκπληκτική εμφάνιση όμως η δουλειά είχε γίνει για την ομάδα του Υφαντοπούλου, με τους κίτρινους να επικρατούν με 63-68 και να εξασφαλίζουν την τρίτη, στρέφοντας πλέον το ενδιαφέρον τους στα playoffs.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καρατζής με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Για τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σωτηράκης με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Μπέης 2, Μπαλατσός 7, Νικολής 4, Σταυρόπουλος 4, Σωτηράκης 22, Σωτηράκης 6, Τσιάρας 9, Φλαπούρης 9

Greak Freaks (Υφαντόπουλος): Διαθεσόπουλος 4, Καρανδρέας 7, Καρατζής 18, Κούβαρης 4, Παρίσος 14, Προκάκης, Υφαντόπουλος 9, Χαλούδης 12

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Αντώνη Σωτηράκη!