03/07/2020
Άρτεμις 16 28 13 16 - 73 -
Orlando Tragics 7 20 15 18 - 60 -

Κλείδωσε και την πρωτιά η Άρτεμις!

Την πρωτιά του τέταρτου ομίλου της Development League εξασφάλισε το βράδυ της Πέμπτης στον Κολωνό η Άρτεμις, καθώς στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής επικράτησε εύκολα των Orlando Tragics με 73-60!

Η Άρτεμις μπήκε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, καθώς με τους HatziBill (7π), Κωνσταντίνου (6π) και Μαντέλο (3π) να πετούν φωτιές, προηγήθηκε με 12-2, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 16-7. Ο Βροντάκης με 3 πόντους και οι Μεϊντάνης – Αλοΐζος με ένα δίποντο ο καθένας ήταν αυτοί που έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά.

Στην δεύτερη περίοδο χορτάσαμε θέαμα από τις δύο ομάδες, με τους κόκκινους να συνεχίζουν σε τρελό ρυθμό και με 11 πόντους του Μαστορόπουλου, 7 του Μαντέλου, 5 του Μπαλαούρα και τρίποντο του HatziBill, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 44-27! Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Orlando Tragics, παρά τους 7 πόντους του Κριαλάκου και τις βοήθειες των Αλοΐζου – Βροντάκη που σκόραραν από 4 πόντους ο καθένας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Άρτεμις έφτασε μέχρι και στο +22, 49-27, διατηρώντας μια ικανοποιητική διαφορά 15 πόντων μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, 57-42, χάρη σε δύο ακόμη τρίποντα του HatziBill και 4 πόντους του Μαστορόπουλου. Ο Κριαλάκος με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των Τραγικών, ενώ από ένα τριποντάκι είχαν οι Σιμιτιάν και Βροντάκης. Σκορ τρίτης περιόδου 57-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατήρησαν εύκολα το τιμόνι στα χέρια τους και με τους Κωνσταντίνου (6π), HatziBill (5π) και Μαστορόπουλο (3π) να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, έφτασαν στη νίκη με 73-60. Για τους Orlando Tragics στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Μεϊντάνης (7π), Κριαλάκος (4π) και Αγαλόπουλος (4π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 18/40 δίποντα και 10/25 τρίποντα. Πήραν 40 ριμπάουντ, έδωσαν 19 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 2 τάπες. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 7/18 βολές, 22/49 δίποντα και 3/15 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Κορυφαίος της Άρτεμις ο HatziBill με 18 πόντους (double-double), έχοντας 4/6 βολές, 1/5 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Πολυτιμότερος των Orlando Tragics ο Μεϊντάνης με 12 πόντους (double-double), έχοντας 4/5 βολές, 4/8 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Άρτεμις (HatziBill): Κώνστας, Βλάσσης, Μπλιθικιώτης, Μπαλαούρας 6 (1), Κωνσταντίνου 12, Χατζηγεωργιάδης 5 (1), Μαστορόπουλος 18 (4), HatziBill 18 (4), Μαντέλος 14

Orlando Tragics (Μεϊντάνης): Αλοΐζος 10, Ζαφειρόπουλος 5, Αγαλόπουλος 4, Σιμιτιάν 3 (1), Βροντάκης 10 (1), Μεϊντάνης 12, Κριαλάκος 16 (1), Αγγελιδάκης

Τι μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!