23/03/2023
Αμφιδέξιοι 15 13 9 4 - 41 -
Flood BC 10 21 17 10 - 58 -

“Κλείδωσε” την παρουσία της στα playoff η Flood!

Στα πλέι οφ της Master League βρίσκεται και μαθηματικά η Flood, καθώς επικράτησε των Αμφιδέξιων, καλύπτοντας ταυτόχρονα και την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου.

Καλύτερα ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι Αμφιδέξιοι, αφού με πρωταγωνιστές τους Κούδα, Στουρνάρα και Δαρδούγια προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 15-10. Οι φιλοξενούμενοι από μέσα της περιόδου και μετά άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και να μένουν κοντά στο σκορ χάρη στους Ασπιώτη και Παγόπουλο.

Στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα του παιχνιδιού παρέμενε ίδια, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται την ευστοχία του Κούδα και να κρατούν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο, έβγαλαν αντίδραση. Με εξαιρετική άμυνα και πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Αλικανιώτη, Παγόπουλο και Κουσάση, η Flood όχι μόνο επέστρεψε στο ματς, αλλά προηγήθηκε κιόλας με 28-31, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Με ανεβασμένη ψυχολογία, όμορφο μπάσκετ, τρίποντες "βόμβες" των Ασπιώτη, Κουσάση και Αλικανιώτη και δίποντα του Ζαφειρόπουλο , οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το διεύρυναν κιόλας, "χτίζοντας" μάλιστα διψήφια διαφορά (37-48). Οι γηπεδούχοι έκαναν πολλά λάθη, παρουσίασαν αρκετές αδυναμίες στην άμυνα και είδαν τον Τζαβέλλα να σώζεται από το... ναυάγιο της τρίτης περιόδου.

Με το πόδι κολλημένο στο... γκάζι, η Flood δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφτασε εύκολα στη νίκη με 41-58, υπερκάλυψε την διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου και εξασφάλισε και μαθηματικά την είσοδό της στα πλέι οφ. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν και να ακολουθήσουν τον ρυθμό των αντιπάλων, γνώρισαν δίκαια την ήττα, και θα παλέψουν την τελευταία αγωνιστική για την είσοδό τους στα πλέι οφ.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παγόπουλος με double double και 16 πόντους (4/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/46 δίποντα, 1/23 τρίποντα και 2/7 βολές. Μάζεψαν 41 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/41 δίποντα, 6/24 τρίποντα και 8/10 βολές. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

Αμφιδέξιοι (Τζαβέλλας): Γεωργόπουλος 5, Δαρδούγιας 6, Κλάδης 2, Κούδας 15, Ρίζος 7 (1), Στουρνάρας 2, Τζαβέλλας 4

Flood (Ασπιώτης): Αλικανιώτης 6 (2), Ασπιώτης 11 (1), Βλάχος 2, Γιοπάνος, Ζαφειρόπουλος 12, Κουσάσης 11 (1), Παγόπουλος 16 (2)

Τι μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν κατά διαστήματα οι νικητές.