12/03/2023
Space Jam 4 9 7 5 - 25 -
Green Rose BC 13 12 8 25 - 58 -

Κλείδωσε την παραμονή το Green Rose!

Επιστροφή στις νίκες για το Green Rose στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής κέρδισε εύκολα την Space Jam με 25-58 και κλείδωσε την παραμονή τους στην κατηγορία.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε το Green Rose στο παιχνίδι, καθώς με 4 πόντους του Τριτάκη και με τρίποντο του Τριανταφυλλόπουλου, προηγήθηκε με 0-10 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9, 4-13. Ο Παπαχαρίσης και ο Γκέος με 2 πόντους έκαστος βρήκαν στόχο για τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 4 πόντους του Τριτάκη και βοήθειες των Τριανταφυλλόπουλου, Βασιλόπουλου, Κανίνια και Ροζάκη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 13-25. Την Space Jam κράτησαν όρθια σε εκείνο το σημείο οι 4 πόντοι του Γιακουμή, το τρίποντο του Μαυροσκότη και το καλάθι του Πέτσα.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Ροζάκη και καλάθι του Τριτάκη, η παρέα του Πρατικάκη διατήρησε την διψήφια διαφορά, 20-33. Για τους γηπεδούχους σε εκείνο το διάστημα από 2 πόντους είχαν οι Πέτσας, Γκέος και Γκέος. Σκορ τρίτης περιόδου 20-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Σπάρτακου και έτσι το Green Rose έφτασε εύκολα στη νίκη με 25-58, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Τριτάκη, Τριανταφυλλόπουλου, Ροζάκη και Ξιάρχου. Για την Space Jam στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Μαυροσκότης και Παπαχαρίσης.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/9 βολές, 9/36 δίποντα και 2/23 τρίποντα. Πήραν 39 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 3/6 βολές, 23/53 δίποντα και 3/25 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος της Space Jam ο Παπαχαρίσης με 5 πόντους, έχοντας 1/2 βολές και 2/3 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp του Green Rose ο Τριτάκης με 18 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 7/9 δίποντα και 1/5 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Space Jam (Μαυροσκότης): Γιακουμής 6, Παπαχαρίσης 5, Γκέος 4, Ερρίπης, Μαυροσκότης 6 (2), Πέτσας 4

Green Rose (Πρατικάκης): Βασιλόπουλος 2, Δημητρόπουλος, Κανίνιας 2, Κόσσυφας 2, Λώλος 4, Ξιάρχος 6, Ροζάκης 12, Τριανταφυλλόπουλος 12 (2), Τριτάκης 18 (1)

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχε στην απόδοσή του το Green Rose!