27/03/2024
La Bola De Papel 27 20 16 5 - 68 -
Sepolia Sharks 7 24 19 11 - 61 -

Έκλεισε με νίκη η σεζόν για την La Bola!

Τετάρτη βράδυ στο Μαζαράκης η La Bola De Papel υποδέχτηκε τους Sepolia Skarks στα πλαίσια της 22ης και τελευταίας  αγωνιστικής της Evolution League. Η La Bola κυριάρχησε στο μεγαλύτερο κομμάτι του παιχνιδιού, παίρνοντας την νίκη με σκορ 68-61, κλείνοντας έτσι όμορφα την σεζόν. Για τους Sharks η χρονιά θα συνεχιστεί, καθώς θα δώσουν μάχη για μια θέση στην Master League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την La Bola, καθώς έτρεξε ένα σερί 11-0 στα πρώτα 5 λεπτά. Δεν σταματήσανε όμως εκεί, αφού με τις ενέργειες των Barea, Αθανασιάδη και Τσουκάλη εκτόξευσαν την διαφορά στους 20 από το πρώτο δεκάλεπτο. Να σημειωθεί πως η ομάδα του Αβούρη έπαιξε παθιασμένα στην άμυνα, καθώς δέχτηκαν μόλις 7 πόντους από τους Sharks.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό οι γηπεδούχοι, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 25 πόντους. Barea και Τσουκάλης έκαναν ό,τι ήθελαν μέσα στο παρκέ, πιάνοντας απροετοίμαστη την άμυνα των Sharks. Στα τέλη του ημιχρόνου οι Sharks άρχισαν να μειώνουν την διαφορά, φτάνοντάς την στους 12.  Πρωταγωνιστές ήταν οι Δημητρόπουλος, Μπαρτσώκας και Μπόνης. Το σκορ του πρώτου ημιχρόνου ήταν 47-31.

Μετά την ανάπαυλα η La Bola πήρε ξανά την διαφορά 20 πόντων με γρήγορες επιθέσεις. Με εύστοχα σουτ τριών πόντων από τον Barea είχαν φιλοδοξίες για μια την δεύτερη νίκη τους στα μεταξύ τους παιχνίδια. Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και ξανά μείωσαν την διαφορά στους 10 πόντους. Μπόνης, Δημητρόπουλος και Μπαρτσώκας σκόραραν από παντού, βοηθώντας την ομάδα τους να πλησιάσει στο σκορ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό. Οι Καρχαρίες έφεραν το σκορ σε πολύ κοντινή απόσταση, καθώς έπιασαν αδιάβαστη τη La Bola. Μπόνης, Σελεμενάκης και Κορμανός πέτυχαν σημαντικούς πόντους. Η ομάδα του Αβούρη δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα. Με σύμμαχο την άμυνα ζώνης δεν επέτρεψαν στους Sharks να πλησιάσουν κι' άλλο. Βγήκαν στους αιφνιδιασμούς και καθάρισαν το παιχνίδι. Ο φωτεινός πίνακας στο τέλος έγραψε το τελικό σκορ 68-61.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Andreas Barea με 29 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ (double-double). Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Μπόνης Εμμανουήλ με 12 ποντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

La Bola de Papel (Αβούρης): Τσουκάλης 17, Σφακιανάκης, Πανάκιας,  Αθανασιάδης 7, Σακαράκης 6, Παληός 9, Barea 29.

Sepolia Sharks (Μπαρτσώκας): Λέσκος,  Σελεμενάκης 6, Κορμανός 6, Μπόνης 21, Μπουζέας,  Δημητρόπουλος 14, Καντιώτης 3, Μπαρτσώκας 11.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση του Barea, αλλά και η εκρηκτική αρχή στο παιχνίδι από τη La Bola!