02/02/2023
Beerokoillers 13 9 17 8 - 47 -
Pourangers BC 12 10 18 18 - 58 -

Κλείνουν το μάτι στη τετράδα οι Pourangers!

Πέμπτη βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Development, οι Pourangers τα χρειάστηκαν κόντρα στους μόλις πέντε Beerokoillers, καθώς επικράτησαν στο τέλος με σκορ 47-58. O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Γιώργος Παπαδόπουλος με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Μανδηλαράς είχε 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Οι  πρώτες στιγμές του αγώνα αποτέλεσαν προάγγελο για το τι θα ακολουθήσει, καθώς το τέλος τη περιόδου βρήκε τους γηπεδούχους σε θέση οδηγού με βραχεία κεφαλή και σκορ 13-12. Ο Κοσμαδάκης ανέσυρε από το χρονοντούλαπο του παρελθόντος μια από τις εξαιρετικές του εμφανίσεις με 6 πόντους στο  παλμαρέ του, ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μανδηλαράς με 4.. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Πιστεύος  ανέλαβε το κύριο μέρος των επιθέσεων της ομάδας τους, καθώς πέτυχε τους 7 από τους 12 συνολικά πόντους της ομάδας τους.

Το δεύτερο μέρος συνέχισε να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός αγώνα ντέρμπυ, με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το ισόπαλο 22-22. Ο Κοσμαδάκης σε 9:51 λεπτά συμμετοχής είχε 7 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο, ενώ στον αντίποδα οι Θανάσης Μπούτζης και Γεωργούσης είχαν από 4 πόντους ο καθένας.

Οι Beerokoillers επέστρεψαν στο κλειστό της Basketaki Arena με στόχο να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους και εν τέλει τα  κατάφεραν, καθώς το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε στο μείον ένα με σκορ 39-40, φέρνοντας σε εξαιρετικά δύσκολη θέση τους Pourangers. O Μαρκόπουλος σε αυτό το διάστημα ξεδίπλωσε ένα σημαντικό μέρος του πλούσιου ταλέντου που τον χαρακτηρίζει με 7 πόντους στο ενεργητικό του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Σαλβος Κοσμαδακης(6π) για ακόμη μια φορά ήταν εξαιρετικός.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Pourangers εκμεταλλευόμενοι την αδιαμφισβήτητη ποιότητα που διαθέτουν ως ομάδα, αλλά και το γεγονός ότι ο αντίπαλος τους παρουσιάστηκε με μόλις 5 παίκτες, κατάφεραν να πάρουν ακόμη μια νίκη για το πρωτάθλημα της Development με σκορ 47-58, στη προσπάθεια που κάνουν να πάρουν μια από τις τέσσερις θέσεις που οδηγούν στα Playoffs.

Οι Pourangers είχαν 20/53 δίποντα, 5/18 τρίποντα, 3/7 βολές, 52 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 18 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 14/40 δίποντα, 3/26 τρίποντα, 10/14 βολές, 34 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 14 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 12 λάθη .

Beerokillers(Μανδηλαράς): Κατσίκης 8, Κοσμαδάκης 19, Λιάγκας 4, Κωνσταντίνος Μανδηλαράς 10, Νεοφύτου 6.

Pourangers(Στρατόπουλος) : Γεωργιόπουλος 4, Δραγάνης 6, Μαρκόπουλος 11, Σπύρος Μπούτζης, Αθανάσιος Μπούτζης 10, Παπαδόπουλος 13, Πιστεύος 9, Σταυρόπουλος 5, Στρατόπουλος, Τριανταφυλλίδης.

Τι μας άρεσε : Η απόδοση του Παπαδόπουλου, αλλά και αυτή του Κοσμαδάκη!