11/02/2020
La Bola De Papel 14 8 14 19 - 55 -
San Anargiri Sperms 13 11 10 14 - 48 -

Κλέβουν τις εντυπώσεις οι La Bola De Papel.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις και τις νίκες στον δεύτερο γύρο έδωσαν οι La Bola De Papel, οι οποίοι κέρδισαν τους San Anargiri Sperms με 55-48 και πλέον βλέπουν με αισιοδοξία την υπόθεση παραμονή. Από την άλλη, οι San Anargiri Sperms έχασαν έδαφος στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης με την δεύτερη σερί ήττα που δέχτηκαν.
Από την αρχή του παιχνιδιού οι δύο ομάδες έβγαλαν πάθος και ένταση στο παρκέ. Δυνατές μονομαχίες κάτω από το καλάθι και μακριά από αυτό. Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ και στο τέλος του δεκαλέπτου οι La Bola De Papel είχαν ισχνό προβάδισμα με 14-13. Φλώρος με πέντε και Κοντινός με τέσσερις οι πρώτοι σκόρερ των γηπεδούχων, ο Ρεγγούζας πέτυχε οχτώ πόντους για τους Sperms.
Η δεύτερη περίοδος συνέχισε να είναι ένα ντέρμπι και βρήκε τις δύο ομάδες να αλληλoεξουδετερώνουν η μία τα ατού της άλλης. Η άμυνα ζώνης και των δύο ομάδων ήταν δύσκολο να σπάσει καθώς και οι δύο ήταν άστοχοι στα μακρινά σουτ που επιχείρησαν. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν χαμηλά στο καλάθι και το ημίχρονο βρήκε τους San Anargiri Sperms να προηγούνται με 22-24. Τέσσερις διαφορετικοί σκόρερ για τους La Bola De Papel, ο Μπίλιας έβαλε πέντε πόντους και ο Ρεγγούζας άλλους τέσσερις για τους Άσπρους.
Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι San Anargiri Sperms έχασαν και ξαναπήραν το προβάδισμα στο σκορ. Για την ακρίβεια έμειναν πίσω 27-26 όμως κατάφεραν και προηγήθηκαν 29-32 με 4'04” για το τέλος της περιόδου. Οι La Bola De Papel έκαναν σε εκείνο το σημείο ένα 6-0 σερί και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 36-34. Από τρεις πόντους είχαν οι Στάμου Σπ., Οικονόμου και Κούτρας για τους “Μαύρους”, τέσσερις ο Μπίλιας και από τρεις ο Ταμπούκος και Ρεγγούζας για τους San Anargiri Sperms.
Στην τέταρτη περίοδο οι ομάδες πάλεψαν με όλες τις δυνάμεις τους καθώς αμφότερες ήθελαν τη νίκη, για διαφορετικούς λόγους. Πιο δυνατά ξεκίνησαν οι San Anargiri Sperms οι οποίοι πήραν προβάδισμα 41-45 με 6’44” για το τέλος. 47-47 έγινε το σκορ με 1’24” και από εκεί και πέρα ανέλαβε δράση ο Φλώρος. Με ένα έμμεσο τρίποντο και ένα δίποντο έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του και οι San Anargiri Sperms δεν κατάφεραν να σκοράρουν για το τελικό 55-48. Ο Φλώρος μεγάλος πρωταγωνιστής με εφτά πόντους για τους La Bola De Papel, ενώ μεγάλη προσπάθεια κατέβαλαν οι Σερεβέτας και Μπίλιας από τους ηττημένους.
Mvp του παιχνιδιού ήταν ο Φλώρος με 16 πόντους (5/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/4 βολές), 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη. Από την αντίπαλη ομάδα καλύτερος ήταν ο Ταμπούκος με 11 πόντους (2/4 δίποντα, 7/8 βολές), 12 ριμπάουντ και 1 λάθος.

Συνολικά οι νικητές είχαν 14/44 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 9/18 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ και 12 λάθη. Οι ηττημένοι είχαν 11/44 δίποντα, 3/17 τρίποντα, 17/24 βολές, 45 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 5 κλεψίματα και 13 λάθη.

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Στάμου Κ. 4, Στάμου Σ. 3 (1), Βουρλιώτης, Καραστάθης 1, Τζαναβάρας 3 (1), Κοντινός 5 (7ρ), Σίνης, Μαρινάκης, Φλώρος 16 (1τρ 6ρ), Οικονόμου 8 (8ρ), Κούτρας 12 (2), Ντακόγιαννης 3 (1).
San Anargiri Sperms (Τασιούδης): Μπίλιας 11 (15ρ), Χριστοδούλου 3 (1), Ταμπούκος 11 (12ρ), Σερεβέτας 4 (6ρ), Γιαννούλης 3 (1), Ρεγγούζας 16 (1 6ρ).
Τι μας άρεσε: Το πάθος και η ένταση που είχαν οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα του παιχνιδιού.