03/02/2022
Χάνειball 3 8 12 11 - 34 -
Campeon Εθνικός Star 9 10 13 20 - 53 -

Κοιτάζει όλο και ψηλότερα ο Εθνικός Star !

Βράδυ Τετάρτης στο Ολυμπιακό Γυμναστήριο των Άνω Λιοσίων η Χάνειball υποδέχθηκε τον Εθνικό Star στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Development 2 League. Με το δίδυμο Κώστας Τόλιας (13π., 23 ριμπ.) – Κώστας Δεληδάκης (20π., 5 ριμπ., 7 κλεψ.) σε ημιάγρια κατάσταση ο Εθνικός άντεξε στην πίεση της Χάνειball, κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ (30-53) και πέτυχε σημαντική νίκη, επικρατώντας με 34-53. Έβδομη ήττα για την παρέα των Χριστόπουλων που παραμένει χαμηλά στη βαθμολογία, παρότι πάλεψε σκληρά για τη νίκη, παρουσιάζοντας καλό πρόσωπο ανά διαστήματα. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Ανώτερος από το ξεκίνημα παρουσιάστηκε ο Εθνικός Star που βρήκε σκορ από 4 διαφορετικούς παίκτες και μπήκε από νωρίς σε θέση οδηγού. Οι φιλοξενούμενοι και μετέπειτα νικητές στόχευσαν στο low post παιχνίδι, εκεί όπου οι Χριστόφορος  Βαλμάς και Κώστας Τόλιας υπερείχαν των αντιπάλων τους. Σε ρηχά νερά κινήθηκε η Χάνειball που σημείωσε μόλις ένα καλάθι εντός πεδιάς, χάρη στο Ανδρέα Γούβη. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 3-9.

Συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου και η Χάνειball με ένα μίνι ξέσπασμα πλησιάζει στον πόντο. Εξαιρετικός σε αυτό το χρονικό σημείο ο Κων. Σερ. Χριστόπουλος που σκόραρε τους 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του. Στην αντίπερα όχθη, ο Κώστας Δεληδάκης μπήκε στην εξίσωση των διακριθέντων με 4 πόντους. Ο Εθνικός ανανέωσε πληθώρα επιθέσεων, χάρη στα επιθετικά ριμπάουντ των Τόλια και Βαλμά και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με διψήφιο προβάδισμα. Σκορ ημιχρόνου, 11-19.

Μετά την ανάπαυλα, η Χάνειball κατάφερε να βρει σταθερό στήριγμα στην επίθεση, αφού ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος (9π. με 2 τρίπ.) έβλεπε «βαρέλι» το αντίπαλο καλάθι. Ωστόσο, οι Κώστας Δεληδάκης (4π.) και Τόλιας (6π. με 1 τρίπ.) σκόραραν με μεγάλη συνέπεια για λογαριασμό του Εθνικού, που είχε άμεση απάντηση σε κάθε μεγάλο καλάθι των γηπεδούχων. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 23-33.

Τελευταίο δεκάλεπτο στα Λιόσια με τον Εθνικό να παρουσιάζεται σοβαρός και αποφασισμένος να απλοποιήσει την υπόθεση νίκη. Αποστολή εξετελέσθη χάρη στον ελεύθερο σκοπευτή Κώστα Δεληδάκη που σημείωσε 10 πόντους με 1 τρίποντο. Οι Κωνσταντίνος Χριστόπουλος (3π.) και Θανάσης Μπελεφάντης (6π. με 1 τρίπ.) απείλησαν με μακρινά σουτ, όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει και η Χάνειball μοιραία γνώρισε την ήττα.

Στο τέλος του αγώνα, η Χάνειball είχε 7/36 δίποντα, 4/15 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψε 30 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε 15 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 6 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Εθνικός Star είχε 22/59 δίποντα, 2/12 τρίποντα και 3/12 βολές. Μάζεψε 53 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 14 φορές, ενώ είχε 20 λάθη και 2 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα βάση efficiency αναδείχθηκε ο Κώστας Τόλιας με 13 πόντους και εμφατικό double-double, έχοντας 4/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 2/4 βολές. Μάζεψε 23 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 μπλοκ και  ήταν αλάνθαστος σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε βάση efficiency ο Ανδρέας Γούβης με 2 πόντους, έχοντας 1/5 δίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 2 λάθη και 3 μπλοκ.

Χάνειball (Χριστόπουλος) : Μπελαφάντης 8 (5 ριμπ., 1 τρίπ., 1 μπλοκ), Γούβης 2 (13 ριμπ., 3 μπλοκ), Χριστόπουλος Κων. 12 (3 ριμπ.,8 κλεψ., 3 τρίπ.), Χριστόπουλος Σερ. Κων. 10 (3 ριμπ.), Δαμουλάκης 2 (2 μπλοκ), Χριστόπουλος Σερ. Δημ., Κότσιφας (3 ριμπ.).

Εθνικός Star (Σιαπάνης) :  Φλάσκος (1 μπλοκ), Δεληδάκης 20 (5 ριμπ., 7 κλεψ., 1 τρίπ.), Τόλιας 13 (23 ριμπ!, 2 κλεψ., 1 τρίπ.), Βαλμάς 8 (17 ριμπ., 1 μπλοκ), Ζουρίδης, Σιαπάνης 4 (7 ασί.), Λάππας 8 (5 ριμπ., 3 ασί.).

Τι μας άρεσε : Η τρομερή εμφάνιση του Κώστα Δεληδάκη που ήταν «εκνευριστικά» εύστοχος στα σουτ μέσης απόστασης.