31/01/2022
Destroyed Pistons 12 8 2 13 - 35 -
Kolosos Dunk n' Donuts 13 11 14 11 - 49 -

Κοιτάζει τα play-off ο Kolosos Dunk & Donuts!

Σάββατο απόγευμα στο Basketaki Arena, ο Kolosos Dunk & Donuts ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, επικράτησε με 35 – 49 απέναντι στους Destroyed Pistons και συνεχίζει να στοχεύει στα play-off.

Καλό ρυθμό είχε το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να παίζουν γρήγορα και τον Κολοσό να έχει ελαφρύ προβάδισμα με 12– 13. Ο Σπανόπουλος ήταν το πρώτο βιολί για τους γηπεδούχος με 7 πόντους, ενώ για τους προπορευόμενους , 5 είχε ο Ζαμπούρας και από ένα τρίποντο Παλλαντζάς και Μιχαηλίδης.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κυλούσε σε πιο χαμηλό τέμπο, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 20 – 24. Ο Σπανόπουλος κρατούσε μόνος του την επίθεση για τους Πίστονς με 6 από τους 8 πόντους της ομάδας του, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Τσαμπαρλής με 4 πόντους, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν Μιχαηλίδης και Δημόπουλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός ήταν πολύ σοβαρός και έστειλε την διαφορά του 16 πόντους διαφορά απέναντι στους πολύ άστοχους Pistons . Ζαμπούρας και Πετρόπουλος ξεχώρισαν με 4 πόντους έκαστος για τους φιλοξενούμενους, ενώ μόνο δύο βολές πέτυχε ο Σπανόπουλος για τους γηπεδούχους.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ με μακρινά σουτ από Καλογερόπουλο(2), Καρέτση και 4 πόντους του Βερβαινιώτη, Όμως ο Κολοσσός δεν είχε διάθεση να αφήσει τον αντίπαλο να μπει στην διεκδίκηση του ματς. Χαροκόπος, Τσαμπαρλής και Δημόπουλος πέτυχαν από 4 πόντους έκαστος ,με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 35 – 49.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Δημόπουλος με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παναγιώτης Καλογερόπουλος με 6 πόντους, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Pistons είχαν 7 / 36 δίποντα, 4 / 31 τρίποντα, 9 / 14 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 9 λάθη.

Ο Kolosos είχε 16 / 43 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 2 / 8 βολές, κατέβασε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 13 ασίστ, έκλεψε 6 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Καρέτσης 3, Καλογερόπουλος 6(16ρ.), Καρατσίκος 5, Γώγος 2, Σπανόπουλος 15(8ρ.), Ρουκουνάκης (9ρ.), Βερβαινιώτης 4.

Kolosos Dunk N Donuts (Ζαμπούρας): Μιχαηλίδης 6(9ρ.), Χαροκόπος 6(9ρ., Καραμπεσύνης, Πετρόπουλος 6(7ρ.), Δημόπουλος 8(11ρ.), Ζαμπούρας 9, Παλλαντζάς 6(6ρ.), Τσαμπαρλής 8

Τι μας άρεσε: Η σοβαρότητα των νικητών σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.