10/03/2024
Αμφιδέξιοι 16 13 13 17 - 59 -
Miami Heets 11 19 15 22 - 67 -

Κοιτάζουν την κορυφή οι Heets!

Με πολλές απουσίες και στόχο την τρίτη θέση παρατάχθηκαν στην αναμέτρηση οι Αμφιδέξιοι. Στο κυνήγι της πρώτης θέσης οι Miami Heets και με στόχο την άτυπη ρεβάνς γαι την ήττα στο ματς του πρώτου γύρου. Καλύτερο ξεκίνημα για τους γηπεδούχους οι οποίοι προηγήθηκαν με 10-2. Οι φιλοξενούμενοι δυσκολεύονταν αρκετά να πετύχουν καλάθι και ήταν αρκετά άστοχοι από την γραμμή των 6.75. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 16-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Αμφιδέξιοι συνέχιζαν να έχουν το προβάδισμα, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Δρίτσα πρωταγωνιστή στην επίθεση όλο και πλησίαζαν στο σκορ. Μάλιστα ο γκαρντ των Miami Heets, με μπάζερ μπίτερ από το κέντρο του γηπέδου, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ομάδα του 29-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Ρίζου προηγήθηκαν 37-32. Αυτό ξύπνησε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με πιεστική άμυνα και γρήγορες επιθέσεις πέρασαν μπροστά στο σκορ (39-40). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 42-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Miami Heets μπήκαν αποφασισμένοι να πάρουν την δέκατη συνεχόμενη νίκη τους στο πρωτάθλημα και με καλάθι του Θεοδωράκη προηγήθηκαν 47-55. Οι πολλές απουσίες των Αμφιδέξιων άρχισαν να φαίνονται, με τους γηπεδούχους να μένουν από δυνάμεις στο τέλος και να μην μπορούν να επιστρέψουν στο ματς. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 59-65, με τους Miami Heets να διατηρούν ζωντανές τις ελπίδες τους για την κορυφή της βαθμολογίας.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Πάνος Δρίτσας με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πολυχρόνης Γεωργόπουλος με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ.

Αμφιδέξιοι (Κακκαβάς): Γεωργόπουλος 13, Γκατζιώρας 17, Κακκαβάς 13, Ρίζος 10, Τζαβέλας, Τζαμαλής 6.

Miami Heets (Σάμιος): Αλογοσκούφης 2, Αναστασίου 14, Δρίτσας 19, Θεοδωράκης 16, Μαρινάκης 10, Παπασωτηρίου 2, Ταγματάρχης 4, Τζουβανάκης.

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο των Miami Heets.