30/11/2021
Basket Case 15 8 8 8 - 39 -
Terroristas 4 14 11 14 - 43 -

Κοιτούν όλο και ψηλότερα οι Terroristas !

Απόγευμα Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο των Μελισσίων η Basket Case υποδέχθηκε τους Terroristas στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του 1ου ομίλου της Development League 2. Η ομάδα του Παναγιώτη Κονοφάου, παρότι δεν ξεκίνησε καλά το ματς, κατάφερε να επικρατήσει με 39-43, φτάνοντας τις 5 νίκες (5-2). Έτσι, οι Τρομοκράτες θα πάνε με ψυχολογία στο δύσκολο ματς της ερχόμενης αγωνιστικής απέναντι στους πρωτοπόρους και αήττητους Indians. Έκτη ήττα για την Basket Case, που αν και προηγήθηκε με 12-0 στο ξεκίνημα, είχε σημαντικά κενά διαστήματα στην επίθεσή της.

Εξαιρετική εκκίνηση πραγματοποίησε η ομάδα του Γιώργου Χέλμη. Με τον ίδιο να πρωταγωνιστεί σκοράροντας 7 πόντους και τον Κώστα Κολιάκο να ακολουθεί με άλλους 5, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 12-0. Οι Terroristas σκόραραν έπειτα από μπλακ άουτ 7 ολόκληρων λεπτών με τους Θωμά Τσιαούση και Ζαχαρία Λίτινα. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 15-4.

Αλλαγή σκηνικού στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου με τους Terroristas να ανεβάζουν κατακόρυφα την απόδοσή τους σε άμυνα και επίθεση. Το επιμέρους σκορ έγραψε 8-14 και οι Τρομοκράτες κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά. Ζαχαρίας Λίτινας (5π. με 1 τρίπ.) και Παναγιώτης Κονοφάος (3π.) έκαναν τη διαφορά σε ένα χρονικό σημείο που η επίθεση των φιλοξενούμενων ήταν πολύφωνη. Για λογαριασμό των γηπεδούχων το κουπί στην επίθεση τράβηξε ο Κώστας Κολιάκος (4π.), κρατώντας έτσι την ομάδα του σε θέση οδηγού. Σκορ ημιχρόνου, 23-18.

Ελαφρώς ανώτεροι οι Terroristas μετά την ανάπαυλα. Οι Τρομοκράτες βρήκαν εκ νέου στήριγμα στον Κώστα Τσιαούση (4π.), ενώ στην εξίσωση των διακριθέντων προστέθηκαν οι Παναγιώτης Μπουγάς (3π.) και Αλέξανδρο Βατικιώτης (2π.). Στην αντίπερα όχθη, η Basket Case σκόραρε τόσο όσο χρειάστηκε για να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα, με τον Μάριο Μπογιατζή (3π.) να ξεχωρίζει. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 31-29.

Τέταρτο δεκάλεπτο στα Μελίσσια και το ματς γίνεται ντέρμπι. Γιώργος Χέλμης (4π.), Γιάννης Καλοκαιρινός (2π.) και Σωτήρης Δήμου (2π.) έβαλαν μεγάλα καλάθια για την Basket Case που έδειξε μεγάλο πάθος για τη νίκη. Οι Terroristas, όμως, ήταν πιο αποτελεσματικοί. Με επιθετικό κρεσέντο του Ζαχαρία Λίτινα (8π.) και τους Παναγιώτη Κονοφάο και Μπουγά να τον συνεπικουρούν, οι Τρομοκράτες κατάφεραν να αποδράσουν με το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Στο τέλος του αγώνα η Basket Case είχε 9/37 δίποντα, 2/18 τρίποντα και 11/17 βολές. Μάζεψε 44 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 24 λάθη και 4 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Terroristas είχαν 13/42 δίποντα, 4/24 τρίποντα και 5/18 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 3 μπλοκ.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Θωμάς Τσιαούσης με 8 πόντους, έχοντας 4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 0/4 βολές. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 3 μπλοκ σε 33 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Χέλμης με 13 πόντους, έχοντας 4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 2/3 βολές. Μάζεψε 3 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 1 λάθος και 1 μπλοκ σε 31 λεπτά συμμετοχής.

Basket Case (Χέλμης) : Κολιάκος 11 (11 ριμπ., 4 ασί., 1 τρίπ.), Καλοκαιρινός 4 (7 ριμπ.), Σταμουλακάτος (7 ριμπ., 2 ασί.) Μπογιατζής 5 (4 ριμπ.) Χέλμης 13 (1 τρίπ., 1 μπλοκ), Μανσούρ 2 (4 ριμπ.), Δήμου 4 (8 ριμπ., 2 μπλοκ).

Terroristas (Κονοφάος) : Κουτούβαλης 2 (4 ριμπ., 3 ασί.,), Βατικιώτης 4, Τσιαούσης 8 (14 ριμπ., 3 μπλοκ), Μπουγάς 6 (6 ριμπ., 4 κλεψ., 2 τρίπ.), Λίτινας 15 (4 ριμπ., 3 κλεψ., 2 τρίπ.), Στράτης 2 (5 ριμπ.), Κονοφάος 6 (6 ριμπ.), Παπαπαναγιώτου (3 κλεψ.).

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.