04/06/2022
San Andreas 9 21 11 17 - 58 -
Harlems 16 10 23 18 - 67 -

Κοιτούν ψηλά οι Harlems!

Την μοναξιά της κορυφής στον τρίτο όμιλο της Summer Development League απολαμβάνουν οι Harlems, καθώς για την τρίτη αγωνιστική κέρδισαν δύσκολα τον San Andrea με 58-67 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων και έκαναν το 3/3, αναγκάζοντας παράλληλα τον αντίπαλο στην πρώτη του ήττα.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Harlems στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 6 πόντους του Merkevicious, 4 του Κοψιδά και τρίποντα των Χαρακίδα – Σιάμου, προηγήθηκαν με 4-13, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +7, 9-16. Ο Καμπάς από την περιφέρεια και οι Γιοβάνης, Χαλκιόπουλος και Ιατρού μέσα από την ρακέτα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Αλλαγή σκηνικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου με 10 πόντους του  Χαλκιόπουλου, 6 του Ιατρού και 5 του Γιοβάνη, ο San Andreas πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 4 πόντων, 30-26, τρέχοντας 21-10 επιμέρους σκορ. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Merkevicius να σκοράρει ακόμη 5 πόντους και τον  Χαρακίδα να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Ρουσιώτη επέβαλε εκ νέου τον δικό του ρυθμό και με ακόμη 9 πόντους του Merkevicious, 7 υοθ Κοψιδά και τρίποντα των Σιάμου – Χαρακίδα, έχτισε διψήφια διαφορά 10 πόντων, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 41-49. Την ομάδα του Βενέτη κράτησαν όρθια σε εκείνο το διάστημα οι Ιατρού και Γιοβάνης με 5 και 4 πόντους, αντίστοιχα. Σκορ τρίτης περιόδου 41-49!

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου ο San Andreas έκανε μια τελευταία προσπάθεια για την ανατροπή, όταν με 6 πόντους του Σαλονικίδη και 3 του Γιοβάνη, πήρε κεφάλι στο σκορ με 50-49, 5:00 για την λήξη. Ωστόσο, οι Αμερικάνοι έβγαλαν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ στο φινάλε και με πρωταγωνιστές τους Κοψιδά (10π) και Χαρακίδα (5π), έφτασαν δίκαια στη νίκη με 58-67!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/10 βολές, 21/48 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 36 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές και έκαναν 8 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/20 βολές, 18/45 δίποντα και 7/28 τρίποντα. Μάζεψαν 58 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 7 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος για τον San Andrea ο Γιοβάνης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 6/12 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Betsson mvp των Harlems ο Merkevicius με 21 πόντους (double-double), έχοντας 5/12 βολές και 8/12 δίποντα, ενώ πήρε 17 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

San Andreas (Βενέτης): Σαλονικίδης 6, Καμπάς 5 (1), Χαλκιόπουλος 16 (2), Γιοβάνης 14. Γαδ 2, Ιατρού 15

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 21 (1), Μουρτίογλου 1, Μπαμπλέκος, Κάντζιος, Σιάμος 6 (2), Μαρνέζος 2, Καρράς 2 (9 ασίστ), Χαρακίδας 14 (4), Merkevicius 21

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές της συνάντησης!