23/10/2022
Retro Pacers 13 12 14 20 - 59 -
Λύκοι 14 11 18 10 - 53 -

"Κοκκων"...ίκησαν δίκαια οι Retro!

Με τον ταλαντούχο πλέι μέικερ Κοκκώνη να πατάει γκάζι στο τελευταίο και σημαντικότερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, οι Retro Pacers επικράτησαν με 59-53 των πολύ καλών φετινών Λύκων!

Παρά τον υψηλό ρυθμό, οι δύο ομάδες παρέμειναν χαμηλά στο σκορ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Ο Πάτρας κράτησε επιθετικά τους Λύκους, με τους Μπουρμπόν και Κοκκώνη να ανεβαίνουν για την παρέα του Αναγνωστόπουλου, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 13-14 για Λύκους.

Οι γηπεδούχοι έψαξαν τον Βασιλειάδη στο ποστ, με τον Κοκκώνη παράλληλα να παλεύει σε άμυνα και επίθεση. Οι εμπνεύσεις του Δούκα και ο συνεχώς θετικός Πάτρας κράτησαν τους Λύκους, με το πολυ όμορφο πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 25-25.

Χαραλαμπίδης, Δούκας (2) και Κούβελας έβαλαν τη μπάλα στο καλάθι και έδωσαν ένα μικρό προβάδισμα στην παρέα του Σάββα νωρίς νωρίς στην τρίτη περίοδο. Ο Μπουρμπόν με σουτ από την περιφέρεια έδωσε μια... πνοή για να γυρίσουν ξανά οι Retro, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 39-43.

Έπεφταν... κορμιά στο παρκέ στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την αναμέτρηση να παίρνει μια άγρια ομορφιά και τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη, με αυτούς που χαμογέλασαν να είναι οι Retro, με τελικό σκορ 59-53.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θοδωρής Μπουρμπόν με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα λάθος. Από Λύκους ξεχώρισε ο Γιώργος Πάτρας με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ, μια ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα λάθος.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 11/24 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 16/31 βολές, 30 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/41 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 13/24 βολές, 35 ριμπάουντ, 7 ασίστ,5 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 17 λάθη.

Retro Pacers (Χριστοδουλόπουλος): Αναγνωστόπουλος 2, Βασιλειάδης 4, Γεωργάρας 9, Καζαφέρης 8, Μπουρμπόν 17, Πουλαδάκης, Κοκκώνης 16, Ιωαννίδης, Σέμπογλου 3, Ζήσης.

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 18, Κούβελας 7, Δρόσος 4, Κύλας 2, Καρακώστας, Στριμπούλης, Χαροκόπος, Δούκας 14, Καχριμάνης 4, Χαραλαμπίδης 4.

Τί μας άρεσε: Ένα παιχνίδι με αμείωτο ενδιαφέρον, γεμάτο φοβερές φάσεις!