06/05/2023
AlsoupoLions 4 19 18 14 - 55 -
Kolosos Dunk n' Donuts 16 21 14 20 - 71 -

Kolosos του... Basketaki!

Με μια μεστή εμφάνιση και κανένα περιθώριο αμφισβήτησης για το ποιός θα πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, ο Kolossos Dunk n' Donuts κέρδισε τους AlsoupoLions με σκορ 55-71 στο κλειστό του ΣΕΦ!

Πολλά deflections, καλές περιστροφές στην άμυνα και πολλοί, πάρα πολλοί αιφνιδιασμοί για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι θέλησαν από νωρίς να δείξουν ποιος θα είναι το αφεντικό στο παιχνίδι. Ο Μαστορίδης ξεδίπλωσε το ταλέντο του στην πρώτη περίοδο και υπέγραψε το 4-16 με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Ο Βενιζέλος με την είσοδό του ήθελε να γίνει η... φλόγα που περίμεναν οι AlsoupoLions για να ανεβάσουν απόδοση και να μειώσουν, αλλά οι προσπάθειες οι δικές του και του Πάτα δεν ήταν αρκετές, με τους "μαύρους" να παίζουν στο ίδιοι τέμπο και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 23-37.

Τα δύο καλάθια του Κατσαχνιά και του Μαρκέτου βρήκαν άμεση απάντηση από τρία τρίποντα του Σωτηρόπουλου, ο οποίος συνέχισε μαζί με τους Λεβαδίτη και Μαστορίδη να ξεχωρίζουν και να οδηγούν εκ του ασφαλούς τους φιλοξενούμενους στο προβάδισμα, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 41-51, με ένα τρίποντο του Τσιούτσια στο τέλος να δίνει ξανά ενδιαφέρον στο παιχνίδι!

Δεν ήθελαν να πέσουν θύμα... έκπληξης και να χαλάσουν την εικόνα που είχαν μέχρι εκείνη τη στιγμή οι φιλοξενουμενοι και έκαναν τα... απαραίτητα για να φτασουν στη νίκη με τελικό σκορ 55-71!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Χρήστος Σωτηρόπουλος με 25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη. Από AlsoupoLions ξεχώρισε ο Γιάννης Τσιούτσιας με 7 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/43 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 36 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα και 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 26/39 δίποντα, 6/28 τρίποντα, 1/2 βολές, 43 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 7 κλεψίματα και 14 λάθη.

AlsoupoLions (Αγαπητός): Αγαπητός 3, Βενιζέλος 8, Κατσαχνιάς 14, Μαγκώνης 4, Μαρκέτος 8, Πάτας 11, Τσιούτσιας 7.

Kolosos (Μαστορίδης): Καλοπήτας, Καραμπεσύνης 5, Κουβάρογλου 2, Λεβαδίτης 11, Μαστορίδης 18, Σωτηρόπουλος 25, Τέντζερης 10.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα του αγώνα!