09/12/2019
Kolosos Dunk n' Donuts 10 14 11 9 - 44 -
Reptors 7 15 8 8 - 38 -

«Κολοσσιαία» νίκη με μία πεντάδα!

Βράδυ Σαββάτου, 7 Δεκεμβρίου, στο κλειστό γήπεδο του Seven, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι καθόλη την διάρκεια του, ο Kolosos Dunk N Donuts κατάφερε με μία μόλις πεντάδα να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα επικρατώντας με 44 – 38 των Rapetors.

Ο Κουβάρογλου με τρίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα για να απαντήσει ο Β. Κορρές. Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα και βρήκαν λύσεις από Χαροκόπο, Κουβάρογλου και Ζαμπούρα, ενώ οι φιλοξενούμενοι με ακόμα 5 πόντους του Β. Κορρέ διαμόρφωσαν το 10 – 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Rapetors μπήκαν καλύτερα με 5 συνεχόμενους πόντους του Παπαγεωργίου, αλλά στη συνέχεια ο Κολοσσός με Ζαμπούρα(4), Χαροκόπο, Θεοδωρολέα και Κουβάρογλου έχτισε διαφορά 8 πόντων (20 – 12). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και πήραν προβάδισμα με 5 πόντους του Πατσουράκη και βοήθειες από Β. Κορρέ και Π. Κορρέ , αλλά το ημίχρονο βρήκε μπροστά τους γηπεδούχους με Δημόπουλο και Θεόδωρολέα να διαμορφώνουν το 24 – 22.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Κουβάρογλου να σκοράρει ένα δίποντο, όμως Παπαγεωργίου, Αλεξανδρής και Β.Κορρές έγραψαν το 26 – 28. Στην συνέχεια ο Κολοσσός πήρε τα ηνία του αγώνα με Θεοδωρολέα(4), Ζαμπούρα(4)και Χαροκόπο να σκοράρουν ενώ ο Π.Κορρέα με δίποντο διαμόρφωσε το 35 – 30.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με Β.Κορρέ και Αλεξανδρή να μειώνουν για τους Rapetors , όμως ο Θεοδωρολέας με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 39 – 33. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν και πάλι τον τρόπο να αντιδράσουν με τρίποντο του Αλεξανδρή και δύο βολές του Παπαγεωργίου, αλλά το φινάλε του αγώνα βρήκε τους γηπεδούχους πιο ψύχραιμους και με βολές από Κουβάρογλου,Χαροκόπο και μεγάλο τρίποντο του Δημόπουλου στα 48 δευτερόλεπτα διαμόρφωσαν το τελικό 44 – 38.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Γιώργος Θεοδωρολέας με 11 πόντους, 17 ριμπάουντ και 2 τάπες ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Κορρές με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Συνολικά ο Κολοσσός είχε 16/39 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 6/19 βολές, κατέβασε 55 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασιστ, έκλεψε 5 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Οι Rapetors είχαν 10/42 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 6/9 βολές, κατέβασαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασιστ, έκλεψαν 12 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 8 λάθη.

Kolosos Dunk N” Donuts (Ζαμπούρας): Χαροκόπος 7, Θεοδωρολέας 11 (17ρ.), Δημόπουλος 5 (13ρ.), Κουβάρογλου 11 (12ρ.), Ζαμπούρας 10(9ρ.).

Rapetors( Καίσαρης): Α. Παπαγεωργίου 9(5κλ.), Πατσουράκης 5, Β.Κορρές 13, Αλεξανδρής 7, Μπακάκος (7 ρ.), Καίσαρης, Π.Κορρές 4, Κοτζακουλάκης.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλε η μία και μοναδική πεντάδα των Donuts.