29/10/2022
Tinder Bologna 19 12 19 17 - 67 -
Circle BC 10 11 16 18 - 55 -

Κολυβάκη εσύ Super Star!

Στο κλειστό γυμναστήριο Σπάρτακος για το πρωτάθλημα της Evolution League, η Niko Team έχοντας τον Γιώργο Κολυβάκη σε εκπληκτική βραδιά πραγματοποίησε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκε της Circle με σκορ 67-55 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή(9-10). Η ομάδα του Στέλιου Μπούρα αντέδρασε και πετυχαίνοντας 10 αναπάντητους πόντους έκλεισε τη περίοδο στο +9(19-10). Σε αυτό το διάστημα ο  Κολυβάκης πέτυχε 7 πόντους για την Team Niko, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Καρκαλέτσης είχε 8 .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού τα καλάθια των Καλούδη, Καρκαλέτση και Γεωργίου έφεραν την Circle μόλις έναν πόντο μακριά από τους αντιπάλους της(21-20). Ωστόσο η Niko Team κόντρα στη ροή της αναμέτρησης και με τον Κολυβάκη να πετυχαίνει ακόμα 6 πόντους ανέκτησε τα ηνία(27-22). Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 31-22 υπέρ της παρέας του Μπούρα.

Το πρώτο μισό της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης άνηκε στους "Μοβ", οι οποίοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τον Γεωργίου να ηγείται των προσπαθειών τους, βρέθηκαν να μειώνουν στους 2(34-32) . Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν  εκ νέου διαφορά(41-36), ενώ με 9 σερί πόντους του Κολυβάκη έκλεισαν τη περίοδο έχοντας προβάδισμα 12 πόντων(50-38).

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι  εκτόξευσαν τη διαφορά μέχρι και στους 17 πόντους(55-38), ενώ η Circle κατάφερε και μείωσε μέχρι τους 9(60-51), σε μια ημιτελής προσπάθεια αντεπίθεσης. Η λήξη βρήκε τη Niko Team να πανηγυρίζει τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα της Evolution με σκορ 67-55.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 31 πόντους, 28 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους  ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Καρκαλέτσης  που είχε 20 πόντους, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα .

H Niko Team είχε 18/50 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 13/16 βολές, 49 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 22 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 24/66 δίποντα, 1/24 τρίποντα, 4/13 βολές, 49 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 14 λάθη .

Niko Team(Μπούρας): Yi 7, Haotian 11, Κολυβάκης 31, Κουτσιώνης 7, Παπαπαύλου 4, Μπούρας 7.

Circle(Καρκαλέτσης) : Αυγερικός 6, Γεωργίου 18, Γιάννης Ζαφειρόπουλος 2, Μιχαήλ Αγγελος Ζαφειρόπουλος, Ζυγούρης 7, Καλούδης 2, Καρκαλέτσης 20, Παπαχρήστου.

Τι μας άρεσε : Τα 28 ριμπάουντ του Γιώργου Κολυβάκη !