10/04/2022
Beer Team 4 9 9 11 - 33 -
Slam Ducks 13 10 10 15 - 48 -

Κολύμπησαν στην μπύρα οι Πάπιες!

Την έκπληξη της 19ης αγωνιστικής του έβδομου ομίλου της D2-League έκαναν οι Slam Ducks, καθώς κέρδισαν την Beer Team με 33-48 στο κλειστό του Κολωνού, κάνοντας έτσι την ζημιά στην παρέα του Μάριου Μαυράκη.

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Slam Ducks, καθώς με 7 πόντους του Σαφρά, τρίποντο του Προφήτη και καλάθι του Μαυροζούμη, προηγήθηκαν με 4-13. Ο Κρεκούκης και ο Μαυράκης με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν τον έλεγχο και με 5 πόντους του Μαυροζούμη και 4 του Μαργάνη, πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά 10 πόντων, 13-23. Για την Beer Team στο δεύτερο δεκάλεπτο το κουπί στην επίθεση τραβούσαν οι Κρεκούκης και Θεοδοσόπουλος με 4 πόντους ο καθένας.

Μια επανάληψη της δεύτερης περιόδου παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με δύο τρίποντα του Σαφρά και 4 πόντους του Μαργάνη, οι Πάπιες βρέθηκαν στο +11, 22-33. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι “Μπυρόβιοι” να πλησιάσουν τον αντίπαλο, παρά τους 4 πόντους του Θεοδοσόπουλου και τους 3 του Κρεκούκη. Σκορ τρίτης περιόδου 22-33!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Slam Ducks, αν και είδαν τον αντίπαλο να πλησιάζει στους 5, 33-38, ήταν ψύχραιμοι στο πιο κρίσιμο σημείο της συνάντησης και με μεγάλα σουτ των Σαφρά, Προφήτη και Μπουτεράκου, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 33-48. Πάλεψαν για την Beer Team για την ανατροπή οι Θεοδοσόπουλος, Τζατζαράκης και Λαγουτάρης, ωστόσο δεν τα κατάφεραν.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 3/17 βολές, 12/40 δίποντα και 2/15 τρίποντα. Πήραν 43 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 9/15 βολές, 6/26 δίποντα και 9/32 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Πολυτιμότερος της Beer Team ο Θεοδοσόπουλος με 15 (double-double), έχοντας 1/11 βολές, 4/8 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Slam Ducks ο Μαργάνης με 9 πόντους, έχοντας 3/4 βολές και 3/9 δίποντα. Πήρε 17 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3.

Beer Team (Μαυράκης): Βασιλικός, Μαυράκης 2, Κρεκούκης 9, Λαγουτάρης 2, Θεοδοσόπουλος 15 (2(, Τζατζαράκης 5, Φίκαρης

Slam Ducks (Ισαακίδης): Χάλδας, Μπουτεράκος 3 (1), Προφήτης 6 (2), Ισαακίδης, Μαργάνης 9, Σαφράς 22 (5), Καραλουκάς 1

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Slam Ducks!

Τι δεν μας άρεσε: Οι 14 χαμένες βολές της Beer Team!