23/12/2019
Old Firm BC 9 18 11 17 - 46 -
Komic Mastoras BC 16 24 12 14 - 50 -

Komic…..Δράκουλας στην κορυφή!

Το Σάββατο το βράδυ, 21 Δεκεμβρίου, στα εκπαιδευτήρια του Πλάτωνα, στο ντέρμπι κορυφής του τρίτου ομίλου της Development 2, μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Komic Mastoras κατάφερε να μείνει μόνος πρώτος επικρατώντας με 46 – 50 των Old Firm.

Ο Παναγάκος με δίποντο άνοιξε το σκορ του αγώνα, όμως ο Komic με 4 πόντους του Ευσταθόπουλου και καλάθια από Πλατσατούρα, Γρηγοράκη και Παναγόπουλο πέρασαν μπροστά με 2 – 10. Οι Old Firm προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς με 4 πόντους του Ξυλιά και τρίποντο του Ντραγκότι, όμως οι φιλοξενούμενοι με νέο τρίποντο του Ευσταθόπουλου , καλάθι του Γρηγοράκη και βολή του Σερεβέτα έγραφαν το 9 – 16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Στάμου έβρισκε λύσεις με Γρηγοράκη, Ευσταθόπουλο και Νικόλα, ενώ οι Firm με Αναχουρλή και 5 πόντους του Κούτσικου μείωναν σε 16 – 21. Στην συνέχεια ο Komic διέυρυνε το προβάδισμα με βολές του Νικόλα, ενώ ο Παναγάκος με δίποντο έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 18 – 24.

Οι Firm άνοιξαν το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο με Παναγάκο και Αναχουρλή, αλλά ο Komic αντέδρασε άμεσα και με 4 πόντους του Παναγόπουλου και βοήθειες από Διγενόπουλο και Σερεβέτα έστειλαν την διαφορά στους 11(21 – 32). Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα μέτρα τους με Λίτσα, Ντραγκότι, Παναγάκο και τρίποντο του Σίττα, ενώ στην αντίπερα όχθη Ευσταθόπουλος και Γεράκης έκαναν το 29 – 36.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο Komic με Γρηγοράκη, Πλατσατούρα και Ευσταθόπουλο μεγάλωσαν ακόμα περισσότερο την διαφορά(29-42). Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με 5 πόντους του Ξυλιά και δίποντο του Κούτσικου μείωσαν σε 36 – 42 για να έρθει όμως ο Ευσταθόπουλος με 4 αναπάντητους πόντους να γράψει το 36 – 46. Το τεχνικό δίδυμο των OldFirm (Λεμονιάς – Μουγγαράκης) ανακάτεψαν την τράπουλα και με πρωταγωνιστή τον Ξυλιά με 5 πόντους και βοήθειες από Κούτσικο και Ντραγκότι μείωσαν σε 46 – 48. Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, Ευσταθόπουλος και Γρηγοράκης πέτυχαν από μία βολή για τους φιλοξενούμενους, οι Firm δεν κατάφεραν να πετύχουν κάποιο καλάθι και έτσι το 46 – 50 ήταν το τελικό σκορ του αγώνα.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Απόστολος Γρηγοράκης με 9 πόντους, 21 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σίττας με 3 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Συνολικά οι Firm είχαν 10/39 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 11/18 βολές, κατέβασαν 27 ριμπάουντ, μοίρασαν 8 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη.

Ο Komic είχε 12/36 δίποντα, 3/16 τρίποντα, 17/31 βολές, κατέβασε 51 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 22 λάθη.

Old Firm(Λεμονιάς-Μουγγαράκης ): Σανταμούρης 2, Κούτσικος 10, Παναγάκος 5 (9ρ.), Λίτσας 2, Αναχουρλής 2 , Ντραγκότι 7, Σίττας 3(3ας.), Ξυλιάς 14(3κλ.), Τρωγάδας 1.

Komic Mastoras(Στάμου): Διγενόπουλος 3, Σπυράτος, Νικόλας 4 (6ρ.), Ευσταθόπουλος 18, Παναγόπουλος 6 (6ρ.), Αθάνος, Πλατσατούρας 6, Γεράκης 2, Γρηγοράκης 9 (21ρ.), Σερεβέτας 2.

Τι μας άρεσε: Η φοβερή εξέδρα που είχαν στήσει συγγενείς και φίλοι των Old Firm.