11/12/2022
Phoenix Bums 11 17 19 13 - 60 -
Brazzerzz Beachterzz 21 10 20 18 - 69 -

Κομβική νίκη για Beachterzz!

Νίκη απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο πέτυχαν οι Brazzerzz Beachterzz, καθώς επικράτησαν των πάντα επικίνδυνων Phoenix Bums με το τελικό 60-69 στο ΣΕΦ.

Δεν ήταν απλά ζεστός αλλά... έκαιγε ο Ζώτος στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τον Δημητριάδη να είναι εξίσου καλός και αμφότεροι να οδηγούν τους Beachterzz στο προβάδισμα για πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε στο 11-21 και τους Bums να ακολουθούν, με τον Φρέρη να εκτελεί!

Βελτιωμένοι αισθητά οι Bums, με Φρέρη, Καδά και Κοβάτσο στα... κουμάντα να φέρνουν το παιχνίδι στα ίσα! Καλή αμυντική λειτουργία για την παρέα του Κοβάτσου και καλά μπλοκ άουτ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 28-31 και τους Beachterzz να χάνουν μεγάλο κομμάτι της συγκέντρωσής τους.

Ρυθμός, γρήγορες επιθέσεις και πολλά τρίποντα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με το θέαμα να ανεβαίνει απότομα! Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν στα πρόσωπα των Βγενόπουλου και Γρηγορακάκη λύσεις και έκλεισαν την τρίτη περίοδο μπροστά με 47-51.

Όχι για... καρδιακούς η τελευταία περίοδος, με παλικαρίσιες προσπάθειες από Δεδούση και Γρηγορακάκη, με πάθος, με άμυνες, με βουτιές... Ένα τρίποντο του Ζώτου και άλλο ένα από τον Δημητριάδη,τελείωσαν την υπόθεση νίκη για τους Brazzerzz Beachterzz με σκορ 60-69!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βασίλης Δημητριάδης με 21 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα και 3 λάθη. Από Bums ξεχώρισε ο Δημήτρης Δεδούσης με 13 πόντους, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 18/45 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 6/15 βολές, 41 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/31 δίποντα, 15/30 τρίποντα, 8/16 βολές, 36 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 7 κλεψίματα και 14 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος):Γαδ 2, Γόντικας 16, Δεδούδης 13, Καδάς 8, Κοβάτσος 9, Φρέρης 12.

Brazzerzz Beachterzz (Ζώτος):Βγενόπουλος 8, Γρηγορακάκης 11, Δημητριάδης 21, Ευσταθόπουλος 3, Ζώτος 23, Πίλτσης 3.

Τι μας άρεσε: Πανέμορφο το κλίμα στην αναμέτρηση!