02/12/2021
Brothers United 21 16 21 16 - 75 -
Leontario BC 8 19 18 12 - 57 -

Κονσέρτο για πολυβόλα οι Brothers United!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Μπασκετάκι Αρένα, οι Brothers United με καταιγισμό τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν την έβδομη συνεχόμενη νίκη τους για το πρωτάθλημα της development, επικρατώντας με 75 – 57 απέναντι στο Λεοντάριο.

Οι Brothers μπήκαν σε θέση οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Ρούλια και Αβούρη με 9 και 7 πόντους αντίστοιχα , ξέφυγαν 21 – 8. Για το Λεοντάριο , από ένα καλάθι πέτυχαν Βλάχος, Κορωνάκης και Νανούσης.

Σε χαλαρούς ρυθμούς κυλούσε η δεύτερη περίοδος με την εικόνα του ματς να μην αλλάζει. Οι Brothers κρατούσαν διαφορά ασφαλείας με πρώτο βιολί τον Μπίσκα με 7 πόντους και τον Αβούρη να ακολουθεί με 4 , ενώ για τους φιλοξενούμενους Νανούσης με 6 και Ζαβιτσάνος με 7 πόντους αντίστοιχα , μείωναν 37 – 27 στην λήξη του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πλούσιο σε σκορ με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν την διαφορά. Το Λεοντάριο προσπαθούσε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς με τον Ζαβιτσάνο να πετυχαίνει 10 πόντους , αλλα οι Brothers με τους, Καράμπελα(2), Κουφαλιώτη, Μπίσκα και Καλαματιανό να πετυχαίνουν πέντε συνεχόμενα τρίποντα, έγραψαν το 59 – 45.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με Λεστάκη(6) και Ζαβιτσάνο έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, ενώ οι γηπεδούχοι συνέχιζαν το βιολί τους από τα 6,75(Αβούρης 3, Μπίσκας, Πίττος) και υπέγραψαν εύκολα το τελικό 75 – 57.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Ρούλιας με 18 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κορωνάκης με 8 πόντους , 6 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Oi Brothers είχαν 15 / 42 δίποντα, 12 / 24 τρίποντα, 9 / 20 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Το Leontario είχε 15 / 49 δίποντα, 2 / 15 τρίποντα, 21/31 βολές, κατέβασε 38 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 11 λάθη.

Brothers United(Καράμπελας): Αβούρης 20, Καλαματιανός 10, Καράμπελας 8, Κουφαλιώτης 3, Μπίσκας 11(10ρ.), Πίττος 5(10ρ.), Ρούλιας 18(17ρ.)

Leontario (Ταμπάκης): Ζαβιτσάνος 20(6ρ.), Κορωνάκης 8(6ρ.), Λεστάκης 8 (6ρ.), Νανούσης 11(11ρ.), Βλάχος 7(8ρ.), Ταμπάκης 3.

Τι μας άρεσε: Ο καταιγισμός τρίποντων των γηπεδούχων μεταξύ τρίτου και τέταρτου δεκαλέπτου .