25/03/2023
Destroyed Pistons 22 14 16 14 - 66 -
Boom Shakalaka 21 20 9 11 - 61 -

Κοντά στην δεύτερη θέση οι Destroyed Pistons!

Το βραδάκι του Σαββάτου 25 Μαρτίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με καταιγιστικό ρυθμό για σαράντα λεπτά, οι Destroyed Pistons επικράτησαν στις λεπτομέρειες με 66 – 61, είναι μια ανάσα από την κατάληψη της δεύτερης θέσης και παράλληλα έστειλαν την Boom Shakalaka στον τελικό της επόμενης εβδομάδας απέναντι στους Frigo Driver, για το εισητήριο που οδηγεί στα πλέι οφ.

Με τις ομάδες να τρέχουν και να σκοράρουν ακατάπαυστα κυλούσε το πρώτο, εντυπωσιακό σε ρυθμό δεκάλεπτο, με τους Destroyed να ξεκινούν πολύ καλύτερα και την Boom να επιστρέφει μετά το πεντάλεπτο, μειώνοντας 22 – 21. Μπίτζιος(8),Μητσογιάννης (8),Σαχινίδης(6), συνέθεταν καυτή τριάδα στην επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για την ομάδα του Μουστάκα, ο Μπούρμπουλας με τρία τρίποντα πυροβολούσε από την περιφέρεια, με τον Μαρκουλή να δίνει λύσεις με 7 πόντους και τον Κυρίμη να προσθέτει κι αυτός ένα τρίποντο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Πιστόνια προσπαθούσαν να διαχειριστούν την διαφορά τους με πρώτο βιολί τον Σαχινίδη με 7 και τον Μπίτζιο να δίνει εκρηκτικότητα και 4 ποντάκια, όμως η Boom με τον Μπούρμπουλα να συνεχίζει να οδηγεί την επίθεση με 7 πόντους και τους Κοττέα(5),Μαρκουλή(4) και Αγγελάκη(4) να προσφέρουν πολύτιμες βοήθειες, προσπέρασαν στο τέλος του ημιχρόνου με 36 – 41.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνα τους, πήραν τα ηνία του αγώνα και με τον Θηβαίο να δίνει τεράστιες βοήθειες μέσα στο ζωγραφιστό και πρώτο σκόρερ τον ταχύτατό Μπίτζιο με 8, πήραν την πρωτοπορία με 52 – 50. Στον αντίπαλο στρατόπεδο, οι φιλοξενούμενοι παρότι δεν ήταν καλοί και στις δύο πλευρές του παρκέ, με τρίποντο του Κοττέα και καλάθια από Μπούρμπουλα , Κυρίμη και Μαρκουλή, έμεναν σε απόσταση αναπνοής.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι Pistons στην τέταρτη περίοδο και με συνοπτικές διαδικασίες και πολυφωνία στην επίθεση, έστειλαν την διαφορά στο + 10. Η Boom έβγαλε ψυχή, μείωσε με Μπούρμπουλα, Μαρκουλή, Λάσκο και Κυρίμη στους 3, αλλά κάποια σημαντικά λάθη στην άμυνα, έδωσαν την ευκαιρία στον Θηβαίο με δίποντο, να διαμορφώσει το τελικό 66 – 61.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Λουδοβίκος Μπίτζιος με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 6 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λάζαρος Κυρίμης με 7 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι Pistons είχαν 25/62 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 7/17 βολές, κατέβασαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 13 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 15 λάθη.

Η Boom είχε 15/39 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 7/10 βολές, κατέβασε 45 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη.

Destroyed Pistons(Σπανόπουλος): Βερβαινιώτης 2, Θηβαίος 3(14ρ.), Καρατσίκος 8(7ρ.), Μητσογιάννης 10(14ρ.), Μπίτζιος 27, Σαχινίδης 16.

Boom Shakalaka (Μουστάκας): Αγγελάκης 4, Κοττέας 8(11ρ.), Κυρίμης 7(13ρ.), Λάσκος 4, Μαρκουλής 17, Μπούρμπουλας 21(8ρ.).

Τι μας άρεσε: Η εντυπωσιακή ταχύτητα με την οποία πήγαιναν οι δυο ομάδες στην επίθεση.