19/12/2019
Old School 11 17 9 8 - 45 -
Ναυαγοί 13 14 18 16 - 61 -

Κοντά στην κορυφή οι NAVS!

Οι Ναυαγοί ήταν καλοί, κράτησαν σταθερή απόδοση στην επίθεση, έκλεισαν τους διαδρόμους της άμυνας στο δεύτερο ημίχρονο και πήραν την πέμπτη νίκη τους στον πρώτο όμιλο της Master League (5-1), μένοντας κοντά στην κορυφή (εκεί είναι η Space Hellas με 7-0), αφήνοντας τους… εκνευρισμένους (και χωρίς έμπνευση αυτή τη φορά) Old School στο 3-4, στο τελευταίο τους ματς για το 2019!

Με τον Δημήτρη Βλάχο να δίνει… πόνο στα πρώτα λεπτά και τους Κουτσουρή, Αγγελογιαννόπουλο, Καραμποΐκη να ακολουθούν, οι Ναυαγοί πήραν μικρή διαφορά στο δεκάλεπτο (11-13), αφού οι «Ολντ Σκουλ» μετά το πρώτο σοκ (0-8 στο 3’) πήραν μπρος σιγά σιγά και οι Χατζηαργύρης, Πέγκας, Άγγελος Ηλιάδης, τους έφεραν σε μια σχετική ισορροπία.

Αυτή η ισορροπία διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο, με τους Καρακίτσο και Χρήστο Ηλιάδη να δίνουν βοήθειες σε Χατζηαργύρη και Άγγελο για τους «άσπρους», ενώ οι «μαύροι» στηρίχτηκαν στα τρίποντα του Κουτσουρή και τη συμβολή των Ζορμπά, Ψαλιδόπουλου για να κλείσει το ημίχρονο στο 28-27.

Αν κάτι άλλαξε από το τρίτο δεκάλεπτο, αυτό ήταν η επιθετική έμπνευση των Old, αφού οι περισσότεροι πήγαιναν σε προσωπικές ενέργειες και δεν είχαν καλά ποσοστά ευστοχίας, έχοντας από την άλλη τους Κουτσουρή, Ζορμπά, Δημήτρη Βλάχο και Αγγελογιαννόπουλο να δίνουν ώθηση στους NAVS, οι οποίοι προηγήθηκαν με 37-45 στο 30ο λεπτό.

Ο εκνευρισμός των γηπεδούχων, κυρίως με τους διαιτητές, αλλά και σε κάποιες περιπτώσεις με τους αντιπάλους τους, χάλασε κι άλλο την όποια καθαρή σκέψη θα μπορούσε να βγει σε πράξη στο παρκέ, οπότε στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά μεγάλωσε και οι Καραμποΐκης, Κουτσουρής, Χατζηιωσήφ και Χρήστος Βλάχος διαμόρφωσαν χωρίς να ανησυχήσουν το 45-61 που τους έδωσε την πέμπτη νίκη τους στο πρωτάθλημα.

MVP της αναμέτρησης ήταν ο Δημήτρης Βλάχος με 8 πόντους, 11 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ από τους School ξεχώρισε ο Άγγελος Ηλιάδης με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Συνολικά οι «άσπροι» είχαν 13/35 δίποντα, 0/14 τρίποντα, 19/28 βολές, 42 ριμπάουντ (12-30), 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη και 2 μπλοκ, με τους «μαύρους» να τελειώνουν το ματς με 17/34 δίποντα, 7/38 τρίποντα, 6/13 βολές, 40 ριμπάουντ (16-24), 9 ασίστ, 11 κλεψίματα και 11 λάθη.

Old School (Καρακίτσος): Χατζηαργύρης 16, Α. Ηλιάδης 14, Πέγκας 7, Καρακίτσος 6, Χ. Ηλιάδης 2, Μπαμπαρούτσης, Ρίμερ, Φιλιππόπουλος

Ναυαγοί (Κουτσουρής): Κουτσουρής 14, Ψαλιδόπουλος 9, Ζορμπάς 8, Αγγελογιαννόπουλος 8, Καραμποΐκης 8, Δ. Βλάχος 8, Χατζηιωσήφ 4, Χ. Βλάχος 2

Τι μας άρεσε περισσότερο: Ο καλός ρυθμός των Ναυαγών σε όλη τη διάρκεια και κάποιες όμορφες συνεργασίες, κυρίως από τους Κουτσουρή, Δημήτρη Βλάχο και Ζορμπά.