08/02/2023
Souvlakers 13 7 12 11 - 43 -
Brothers United 10 14 11 12 - 47 -

Κοντά στον πρώτο στόχο οι Brothers United!

Ο πρόεδρος – προπονητής – παίκτης Βασίλης Καράμπελας είχε θέσει ως πρώτο στόχο την σωτηρία και το βράδυ της Τετάρτης 8 Φεβρουαρίου στο Basketaki Arena , οι Brothers United μετά τη νίκη τους με 43 – 47 σε ένα ανταγωνιστικότατο παιχνίδι απέναντι στους Souvlakers, φαίνεται να κλειδώνουν την παραμονή!

Οι δυο ομάδες πήγαιναν σε πολύ γρήγορες και πολλές φορές βεβιασμένες προσπάθειες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Souvlakers εντέλει να προηγούνται με 13 – 10. Ζήκος – Καραλής με τρίποντα και Αλογοσκούφης με 4 πόντους κουβαλούσαν την επίθεση των γηπεδούχων, ενώ για την παρέα του Καράμπελα, ξεχώρισε ο Λεζάι με 5 πόντους, με Μπαμπαλή και Πίτο να προσφέρουν από ένα καλάθι.

Με τρίποντο του Δρίτσα για τους γηπεδούχους ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος, αλλά στη συνέχεια οι Βrothers πήραν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού, έβγαλαν συνεχόμενους αιφνιδιασμούς και με τον Κατραντζή να παίρνει την μπαγκέτα στο σκοράρισμα με 6 πόντους, πήγαν στο ημίχρονο με το υπέρ τους 20 – 24.

Με το μαχαίρι στα δόντια μπήκαν οι γηπεδούχοι στην τρίτη περίοδο και με τον Ζήκο να σέρνει το χορό με 4 πόντους και τους Τσεντζελή, Δάμη και Βασιλάκο να βάζουν από ένα καλάθι, πέρασαν μπροστά με 30 – 25. Μετά το πεντάλεπτο οι Brothers έβγαλαν αντίδραση, ανακτώντας ξανά τον έλεγχο του παιχνιδιού. Ο Λεγάκης έδινε τον ρυθμό και οι Πίττος με 6 και Κατραντζής με 4 πόντους, έβαζαν τους φιλοξενούμενους και πάλι σε θέση οδηγού με σκορ 32 – 35.

Σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, οι Souvlakers πάλευαν να γυρίσουν τούμπα την κατάσταση, κυρίως με τον Δάμη που πέτυχε 7 πόντους και τρίποντο του Δρίτσα, αλλά οι Βrothers με τον Μπιτζή να ξυπνάει την κατάλληλη στιγμή με 5 πόντους, τον Πίττο με 4 να συνεχίζει την υπέροχη παρουσία του και τον Καλαματιανό να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 3, έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη με 43 – 47.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αθανάσιος Πίττος με 15 πόντους, 14 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ιωάννης Δρίτσας με 10 πόντους, 16 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Οι Souvlakers είχαν 11 / 40 δίποντα, 5 / 17 τρίποντα, 6 / 14 βολές, κατέβασαν 45 ριμπάουντ, μοιράσανε 7 ασίστ , έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 12 λάθη. Οι Brothers είχαν 19 / 48 δίποντα, 1 / 12 τρίποντα, 6 / 21 βολές, κατέβασαν 41 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Souvlakers(Καραλής): Αλογοσκούφης 4(7ρ.), Βασιλάκος 5, Γεωργαντάς 2, Δάμης 9, Δρίτσας 10(16ρ.), Ζήκος 8, Καραλής 3, Τσεντζελής 2, Μελιτζάνης .

Brothers United(Καράμπελας): Καλαματιανός 5, Καράμπελας, Κατραντζής 11, Λεγάκης 4, Λεζάι 5, Μπιτζής 5, Πίττος 15(14ρ.), Μπαμπαλής 2.

Τι μας άρεσε: Η όρεξη των δύο ομάδων, να πάνε σε γρήγορο ρυθμό το παιχνίδι.