21/12/2022
Skroutz 11 11 22 12 - 56 -
Reddicolo 15 17 17 15 - 64 -

Κόντρα σε όλους και σε όλα το Red-Dicolo!

Επιστροφή στις νίκες για το Red-Dicolo στον δεύτερο όμιλο της D2-League, καθώς στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής κέρδισε με 56-64 το Skroutz στο κλειστό του ΣΕΦ και ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε το Red-Dicolo στο παιχνίδι, καθώς με 5 πόντους του Φωτεινάκη και 4 του Γεωργακόπουλου, προηγήθηκε με 2-9 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 11-15. Το δίδυμο Μερεμέτη - Παυλίδη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 6 και 5 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και με 6 ποντοθς του Αδρακτά, 4 του Φωτεινάκη και τρίποντο του Μακρή, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων, 22-32. Το Skroutz κράτησαν όρθιο σε εκείνο το σημείο οι Λεωνάκης και Παυλίδης με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι "Ρεντικωλιώτες" ξέφυγαν στους 15, 24-39, με τον Φατούρο να σκοράρει 7 συνεχόμενους πόντους, 4 είχε ο Αδρακτάς και ένα τριποντάκι ο Φωτεινάκης. Ωστόσο, οι "Σκρουτζαίοι" δεν τα παράτησαν τόσο εύκολα και με 5 πόντους του Μητσοκάκη, 5 του Δούμα, 4 του Λεωνάκη και 4 του Παυλίδη, πλησίασαν στους 5, 44-49, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το Red-Dicolo διαχειρίστηκε σωστά το παιχνίδι και με δράστες στην επίθεση τους Μακρή, Φατούρο, Φωτεινάκη και Μαφίδη, έφτασε στο ροζ φύλλο αγώνα με 56-64. Για το Skroutz στα τελευταία λεπτά πάλεψαν για την ανατροπή οι Μητσοτάκης, Μερεμέτης, Δούμας και Πουλής.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 2/4 βολές, 21/49 δίποντα και 4/21 τρίποντα. Πήραν 37 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 19 φορές, έκαναν 20 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 10/16 βολές, 18/39 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 μπλοκ.

Πολυτιμότερος του Skroutz ο Λεωνάκης με 8 πόντους, έχοντας 0/2 βολές, 4/5 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ και έκανε 3 λάθη. Betsson mvp του Red-Dicolo ο Φατούρος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Skroutz (Παυλίδης): Πουλής 2, Μερεμέτης 13, Παυλίδης 12 (1), Λεωνάκης 8, Δούμας 9 (1), Αυγουλής, Τζανετής 2, Μητσοτάκης 10 (2)

Red-Dicolo (Θειακούλης): Αδρακτάς 14, Μαφίδης 8 (1), Γεωργακόπουλος 6, Φωτεινάκης 12 (1), Μπουλούκος 4, Μακρής 8 (2), Θειακούλης, Φατούρος 12 (2)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες!